Tęsknisz za galeriami. Tę wystawę fotografii zobaczysz w przestrzeni miejskiej!

PORTRET OSOBISTY wystawa
Nicole Marta, 2020 fot. Marta Zgierska i Mateusz Sarełło

Zapraszamy na spacer po centrum Warszawy, gdzie będzie można zobaczyć nietypową odsłonę projektu „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z… vol. 3”. W formie wystawy outdoroowej zaprezentowane zostaną zdjęcia autorstwa Silvii Pogody, Bartka Wieczorka oraz duetów Dyby i Adama Lach, Marty Zgierskiej i Mateusza Sarełło.

PORTRET OSOBISTY VOL. 3 wystawa plenerowa

Spacer można zacząć od ulicy Chmielnej, przy Pasażu Wiecha, następnie pójść do stacji metra Świętokrzyska i dalej na ulicę Emilli Plater od strony Pałacu Kultury i Nauki. Na wystawę składa się część z powstałych prac. W przyszłości, gdy sytuacja pandemiczna pozwoli, wszystkie zrealizowane fotografie zostaną zaprezentowane na wystawie w Galerii Promocyjnej w Warszawie.

PORTRET OSOBISTY wystawa

Warsaw 21.08.2020 Poland, Ola Wierzbicka, Photo: Adam Lach

Prace powstawały przez kilka miesięcy w ramach projektu, który od kilku lat realizowany jest na styku sztuki fotografii i teatru, nawiązujący do idei monodramu, jako intymnego spotkania artysty z publicznością i jednocześnie klasycznej formy tworzenia portretu fotograficznego, będącego wynikiem spotkania fotografa z osobą fotografowaną. Za każdym razem jest to zbliżenie mające na celu zatrzymanie obrazu drugiego człowieka. Projekt odbył się w ramach znanego już i lubianego cyklu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Efektem są niepowtarzalne i unikatowe portrety. Wystawa outdoorowa potrwa do 14.12.2020.

*

Artyści o „Portrecie osobistym”

Dyba i Adam Lach:Portret osobisty to metakonstrukcja: kim jesteśmy, jak postrzegamy swoją zewnętrzną powłokę, co odkrywamy zaglądając do środka, kim chcemy być dla siebie, kogo odgrywamy dla innych. A kiedy po drugiej stronie pojawia się ten Inny, to wszystkie te wymiary zaczynają ze sobą tańczyć”.

PORTRET OSOBISTY wystawa

Dobromiła, 2020 fot. Silvia Pogoda

Silvia Pogoda:Portret osobisty to dla mnie idealistyczne drążenie do znalezienia formy, która w danym momencie pozwala jak najwierniej odzwierciedlić prawdę o osobie portretowanej. Zawsze jest to perspektywa fotografa. W idealnym wypadku jest to udany wynik przekroczenia subtelnej granice kiedy w portrecie znajdzie się więcej informacji o portretowanym, niż o portreciście”.

Bartek Wieczorek:Portret osobisty to filtrowanie bohatera przeze mnie samego, szukanie podobieństw, szukanie emocji, które mam w sobie. Jednym z pierwszych komentarzy przy odbiorze mojego projektu, było to, że dobrałem bohaterów melancholijnych. Tak naprawdę to były bardzo różne osoby. Myślę, że ta melancholia to coś, co chciałem w nich znaleźć i pokazać. Pokazać przez to też kawałek siebie.
Mój „portret osobisty” to tydzień inspirujących spotkań, w którym robiłem zdjęcia nie tylko bohaterom, ale też miejscom, które mijałem i które odwiedziliśmy razem. Chciałem, żeby te spotkania były bardzo intymne, bez dodatkowej ekipy, asystentów. Taka praca pozwala na szczere pokazanie osoby i szukanie w niej ciekawych historii bez zasłaniania się make upem i rekwizytami”.

PORTRET OSOBISTY wystawa

Jan, Las Bielański, Warszawa, 2020 fot. Bartek Wieczorek

Marta Zgierska i Mateusz Sarełło:Portret osobisty to obraz, który uobecnia nas samych, który trwa dzięki doznaniu. W naszych fotografiach skupiliśmy się na ciele i gestach wykonywanych w przestrzeniach przyszłych domów. Opowiadamy o powstawaniu miejsca, o pamięci ciała, o wyzwoleniu się w ruchu.
Oprócz zdjęć w przestrzeniach na koniec każdego spotkania wykonywaliśmy bliższy portret. Ich zestaw stał się zapisem poniesionych kosztów zaangażowania się w proces twórczy. Nasze bohaterki, zmęczone, ale też pootwierane, nie zwracały uwagi na detale swojego wyglądu czy ubrania – po prostu były”.

Artyści: Dyba i Adam Lach, Silvia Pogoda, Bartek Wieczorek, Marta Zgierska i Mateusz Sarełło

Kuratorki: Katarzyna Sagatowska, Monika Szewczyk-Wittek

Termin: 01–14.12.2020

Lokalizacje:

– ekrany:

Metro Świętokrzyska,

Chmielna przy Pasażu Wiecha,

 

– słupy podświetlane:

Al. Jerozolimskie / E. Plater / po stronie PKiN,

Rondo Dmowskiego / Hotel Metropol,

Marszałkowska / metro Świętokrzyska,

Rondo Dmowskiego / Al. Jerozolimskie.

-->