“Smak pho” w kinach od 3 lipca

smak pho

“Smak pho” to jeden z bardziej wyczekiwanych filmów ostatnich miesięcy. Nic dziwnego, Wietnamczycy od dekad są przepięknym elementem polskiej rzeczywistości. Ich zniewalające uśmiechy widzimy każdego dnia, ale co wiemy o ich życiu w Polsce?

“Smak pho” film

Dziesięcioletnia Maja ukrywa przed kolegami z klasy tradycyjne drugie śniadanie, które co rano przygotowuje jej tata – wietnamski kucharz, wybitny specjalista od zupy pho, starający się znaleźć własną drogę w gnającej do przodu warszawskiej rzeczywistości. Kiedy jego wieloletni szef wróci do rodzinnego kraju, bohater będzie musiał się zmierzyć z wymaganiami nowego właściciela restauracji: opanowanie kolejnych umiejętności kulinarnych to jednak znacznie mniejsze wyzwanie niż samodzielne wychowywanie coraz bardziej dorosłej i niezwykle spostrzegawczej córki.
Mariko Bobrik ubiera skrzącą się subtelnym humorem polsko-wietnamską historię w kadry przywodzące na myśl klasyczne japońskie kino. Zgaszone barwy oddają aurę zimowego miasta – oprószonych śniegiem szarych chodników i wnętrz wypełnionych ciepłym światłem. Poprzez zwykłe przedmioty, drobne gesty reżyserka opowiada o złożonych emocjach i pragnieniach bohaterów. Daje widzom wgląd w życie wietnamskiej społeczności Warszawy, choć jej film to historia znacznie bardziej uniwersalna. Ciepły portret małej rodziny to wzruszający esej o bliskości i wyobcowaniu, małych radościach i upartym dążeniu do celu.

Sprawdźcie nasz wywiad z odtwórcą jednej z głównych roli w filmie “Smak Pho”, Panem Thang Long Do

scenariusz: Mariko Bobrik
zdjęcia: Andrzej Wojciechowski
montaż: Benjamin Mirguet
muzyka: Aki Takase
dźwięk: Michael Kaczmarek
obsada: Lena Nguyen, Thang Long Do, Aleksandra Domańska, Bogusława Pawelec, Gia Khai Ton
producent: Benny Drechsel, Mariusz Włodarski
produkcja: Rohfilm Productions, Lava Films, Opus Film (koprodukcja), EC1 Łódź – Miasto Kultury (koprodukcja)
światowa premiera: 67. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w San Sebastián 2019
polska premiera: 13. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków 2019

Aktivist jest jednym z patronów filmu “Smak pho”

smak pho film

-->