Najciekawsze premiery filmowe październik 2014

Premiery październik 2014
Premiery październik 2014

Nadszedł październik – smutny miesiąc początków i końców, rewolucji i zmian. Dla studentów to koniec wakacji, a początek trudów nauki, gotowania parówek w akademikowych czajnikach i urywania się z zajęć, by zdążyć na happy hours w pubie i napić piwa za 5 zł. Dla zegarków to zmiana czasu z letniego na zimowy. Dla szalików i czapek to konieczność wyjścia z szafy. Na ulicach jakby szarzej, w tramwajach tłoczniej, na domiar złego o szyby deszcz dzwoni jesienny, jak pisał poeta. Jesienna deprecha niemal pewna, ale warto spróbować przed nią uciec, np. idąc do kina. Ochrona przed deszczem i zimnem w cenie biletu. To świetne remedium na jesienne troski, tym bardziej, że tegoroczny październik przynosi nam wręcz kinową klęskę urodzaju. Udanych premier jest bez liku, przygotowaliśmy więc dla was listę najciekawszych propozycji:

3 października:

„Geograf przepił globus”, reż. Aleksandr Veledinsky (Rosja, 2013)


„Geograf przepił globus” to słodko-gorzka opowieść o nauczycielu geografii, który częściej niż do szkolnego dziennika zagląda do butelki. Przychodzi mu zmierzyć się z trudną młodzieżą, niewierną żoną i przyjacielem, który nie do końca zasłużył na to miano. Aby podołać tym wszystkim trudom, pije morze, góry i lasy wódki (jak przystało na geografa), ale to i tak za mało, by znieść realia życia na rosyjskiej prowincji.

Inne ciekawe premiery tego dnia: „Gerontofilia”, reż. Bruce La Bruce

 

10 października:

„Bogowie”, reż. Łukasz Palkowski (Polska, 2014)


Przebój niedawnego festiwalu w Gdyni i jego zwycięzca. „Bogowie” to oparty na faktach film przedstawiający historię zmarłego w zeszłym roku profesora Zbigniewa Religi, który w latach 80. dokonał pierwszego w Polsce udanego przeszczepu serca. W roli głównej Tomasz Kot.

 

17 października:

„Björk: Biophilia Live”. reż. Peter Strickland Nick Fenton (Wielka Brytania, 2014)


Björk w organicznym sukienko-kombinezonie z barwnym afro na głowie w towarzystwie islandzkiego chóru wykonuje z materiał ze swojego concept albumu „Biophilia” na okrągłej scenie w Londynie. Wszystko nakręcone 16 kamerami i okraszone widowiskowymi wizualizacjami daje nam wspaniałe widowisko.

Inne ciekawe premiery tego dnia: „Mama”, reż. Xavier Dolan (recenzja w naszym magazynie)

 

24 października

„Kapitał ludzki”, reż. Paolo Virzì (Włochy, 2014)


Skonstruowana z chirurgiczną precyzją opowieść o tragicznym splocie przypadków, który rozpoczyna się od niefortunnego potrącenia rowerzysty. Trochę tu o dorastającej młodzieży i nieporadnych rodzicach, trochę o kryzysie finansowym, trochę o sztuce. „Kapitał ludzki” został wybrany przez Włoską Akademię Filmową filmem roku we Włoszech, pokonując nawet „Wielkie piękno” Paolo Sorrentino.

Inne ciekawe premiery tego dnia:
„Zimowy sen”, reż. Nuri Bilge Ceylan (recenzja w naszym magazynie)
„Dzikie historie”, reż. Damián Szifrón (recenzja w naszym magazynie)
„Huba”, reż. Anna Sasnal, Wilhelm Sasnal
„We are the best!”, reż. Lukas Moodysson (recenzja w naszym magazynie)

 

31 października

„20 000 dni na ziemi”, reż. Jane Pollard, Iain Forsyth (Wielka Brytania, 2014)


Film o artyście, którego chyba nie trzeba przestawiać. Choć na pozór to tylko paradokument mający ukazać jeden dzień z życia Nicka Cave’a, to autorom udało się w niezwykły sposób przedstawić przeszłość i teraźniejszość muzyka, jego największe lęki, fascynacje i inspiracje.

Dodaj komentarz

-->