Popcorn tylko w strefie gastro oraz zbieranie danych od widzów? Tak będzie wyglądało wyjście do kina od 6 czerwca

zasady w kinach koronawirus
Fot: Jake Hills/Unsplash

Teoretycznie już za 3 dni do polskich kin wrócą widzowie. To świetna informacja, dla kinomaniaków, którzy przez ostatnie trzy miesiące oglądali filmy tylko na ekranach w swoich domach. Jak będzie wyglądała wizyta w kinie według wytycznych ministerstwa?

Kino zasady od 6 czerwca

Od soboty, osoby idące do kina będą musiały:
– zakrywać nos i usta podczas pobytu na terenie placówki
– zajmować tylko część miejsc na Sali – „ rzędy powinny być zajmowane naprzemiennie, z zachowaniem jednego wolnego miejsca między widzami”
– obowiązek zachowania dystansu podczas seansu nie dotyczy: osób, które są opiekunami dzieci poniżej 13 roku życia, osób mieszkających w jednym gospodarstwie domowym, oraz „widza, który uczestniczy w pokazie z osobą z orzeczeniem o niepełnosprawności, osobą z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, osobą z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub osobą, która ze względu na stan zdrowia nie może poruszać się samodzielnie”
– przejść obowiązkową dezynfekcję dłoni przed wejściem na teren kina

Kina zbieranie danych osobowych

Co ciekawe, zgodnie z wytycznymi ministerstwa kina powinny zbierać dane osobowe wszystkich widzów, w celu ich późniejszej lokalizacji gdyby wśród odwiedzających kino znalazła się osoba chora na covid-19.
„Zaleca się, aby widzowie podawali swoje dane kontaktowe (np. w trakcie zakupu biletów on-line) na wypadek stwierdzenia u któregoś z widzów zakażenia SARS-CoV-2. Dane zbierane są w celu poinformowania o ewentualnym kontakcie z osobą zakażoną.”

Kina punkty gastronomiczne

Do kin wrócą także punkty gastronomiczne. W tym wypadku większość wytycznych dotyczy raczej tego, jak powinni zachowywać się pracownicy kinowej gastronomii. Z drugiej strony, jak mamy jeść popcorn mając maseczkę na twarzy?
Inną ciekawostką są toalety. Zgonie z wytycznymi ministerialnymi z kinowych toalet, przynajmniej czasowo, powinny zniknąć suszarki do rąk, a w ich miejsce zainstalowane mają być podajniki na ręczniki papierowe. Równocześnie toalety mają być sprzątane przynajmniej raz na godzinę.

Ze szczegółowymi wytycznymi można zapoznać się na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

-->