POLSKIE DANIA WIGILIJNE OKIEM WŁOCHA

Barszcz czerwony, śledzie na różne sposoby, karp smażony, pierogi z kapustą i grzybami, kompot z suszu czy kutia to dania kojarzone przede wszystkim ze stołem wigilijnym. Są wyjątkowe, bo jemy je tylko w okresie świątecznym w gronie bliskich. Jak na tradycyjne dania polskie zapatruje się Włoch, który podczas świąt w swoim rodzinnym domu na Półwyspie Apenińskim je po prostu makaron z owocami morza lub pieczone mięso? Andrea Camastra, pochodzący z Apulii szef kuchni, który już 6 razy zdobył gwiazdkę Michelin dla swoich warszawskich restauracji od blisko dekady spędza Wigilię na… Podkarpaciu.

Święta Bożego Narodzenia to przed wszystkim wspólnie spędzony czas z rodziną. Jest to szczególnie ważne dla Włochów – w Sylwestra i na Wielkanoc dobór towarzystwa jest dowolny, jednak w Wigilię być przy stole z całą rodziną to obowiązek. Zresztą, przygotowanie Pasterki, gotowanie niekończących się ilości jedzenia, czy wesołe i kolorowe ozdabianie ulic również odbywa się wspólnie w Włoszech. Czy ten gorący kraj bardzo różni się tradycją świąteczną od Polski? Nie. Jak tłumaczy Chef Camastra, oba kraje mają bardzo podobne, chrześcijańskie korzenie, z czego wynika uroczyste podejście i wyjątkowość tych właśnie świąt, dzięki czemu Włosi czują się w Polsce jak w domu. Jednak polski i włoski stół wigilijny wyglądają zupełnie inaczej.

WIGILIA PO WŁOSKU

We Włoszech przygotowuje się zupełnie inne potrawy na stół wigilijny niż w Polsce – przed wszystkim pojawia się mięso: czy to w postaci farszu do tortellini, podawanych w rosole pierożków przypominających polskie uszka, czy jako wypełnienie „pasta al forno”, czyli zapiekanego makaronu, lasagne lub też serwuje się pieczonego indyka. Kolację bożonarodzeniową Włosi zaczynają dopiero o godzinie 20 i ucztują aż do północy. Wtedy przychodzi czas na tradycyjne babki bożonarodzeniowe – Pamettone i Pandoro, słodkie wino lub Prosecco, a także prezenty od Św. Mikołaja.

– Często spotykam się z pytaniami, jakie ciasta włosi jedzą na święta. Osobiście jestem ogromnym fanem Panettone, które co roku szykuję także w Polsce. Jako dziecko kochałem również cartellate, czyli ciasto kruche smażone na głębokim tłuszczu glazurowane miodem i syropem winnym oraz pettole czyli bardzo małe i lekkie smażone drożdżowe kulki wykańczane cukrem. W Polsce jednym z moich ulubionych ciast jest sernik, ponieważ uwielbiam wszystko co zawiera ser, a poza tym moja teściowa nie robi go nazbyt słodkiego. A na zakończenie kawa, włoska, mocna z ziaren arabica – opowiada nagrodzony gwiazdką Michelin Chef Camastra z warszawskiej restauracji NUTA.

POLSKIE VS. WŁOSKIE POTRAWY

Co byłby dla Włocha nieakceptowalne na polskim, świątecznym stole? Jak się okazuje, polskie potrawy wcale nie szokują tak bardzo Włochów.

Kiedy mój brat wraz z rodziną przyjechał na święta do Polski, wszystko mu bardzo smakowało. Poczuł wyjątkową magię świat, a smaki Polski wcale go nie zdziwiły – opowiada, jak Włosi reagują na nasze wigilijne potrawy Chef Camastra.

Mieszkający od dekady w Polsce Andrea Camastra uważa, że smaki naszych kuchni z łatwością łączą się i przeplatają. Dla Polaków także nie jest niczym zaskakującym spaghetti z krewetkami, wędzony łosoś czy papryka faszerowana. Nie mówiąc już o popularnych włoskich słodyczach, Baci di Alassio, które składają się z orzechów, kakao i miodu czy też Canestrelli di Piacenza, które są mieszanką słonych i słodkich smaków soli i rumu. Wydaje się, że każdy Polak schrupałby takie słodkości z lubością.

Zdaniem Camastry jedyną rzeczą, która mogłaby w Polsce Włocha odstraszyć, to fermentowana żywność. W tym temacie niespecjalnie się z nimi dogadamy. Tak samo w niekończącej się dyskusji, co jest lepsze, polski makowiec czy włoskie Panettone. Choć z pewnością przygotowanie makowica jest mniej czasochłonne to jednak trzeba przyznać, że dla Włocha to owiane legendą Panettone wygrywa pod względem smaku i swojej wyjątkowości.

ULUBIONE WIGILIJNE DANIA CHEFA Z GWIAZDKĄ MICHELIN

Chef Andrea Camastra nie kryje swojej miłości do polskiej kuchni – to ona przyniosła mu gwiazdki Michelin przyznane za zredefiniowane polskie dania serwowane najpierw w Senses, teraz w restauracji NUTA. Jeśli chodzi o potrawy wigilijne Chef uwielbia barszcz czerwony, zwłaszcza z krokietami. – Włosi raczej wybraliby bliższą im zupę grzybową i postawili ją ponad klasyczny barszcz, ja jednak będę całym sercem bronić barszczu do końca – deklaruje. Camastra uwielbia także klasyczną rybę po grecku z dodatkiem warzyw oraz różne rodzaje pierogów – zarówno klasyczne, jak i te z azjatyckim twistem, np. z dodatkiem kolendry. Zapewne to dlatego oba dania można znaleźć w menu jego restauracji.

Źródło i zdjęcia: Materiały prasowe

 

-->