Polski film VR „Noccc” wyreżyserowany przez kobiety debiutuje na Sundance

Noccc VR sundance

VR „Noccc” (ang. tytuł “Nightsss”), debiut reżyserski Weroniki Lewandowskiej i Sandry Frydrysiak, będzie miał swoją premierę na Sundance, najważniejszym festiwalu kina niezależnego na świecie.

„Noccc”

„Noccc” to wirtualny, erotyczny poemat, który powstał w niespełna pół roku w Laboratorium Narracji Wizualnych w Łódzkiej Szkole Filmowej. Dzięki goglom wirtualnej rzeczywistości publiczność Sundance będzie mogła zanurzyć się w trójwymiarowym i interaktywnym doświadczeniu poezji i tańca.

Punktem wyjścia dla scenariusza siedmiominutowej eksperymentalnej animacji „Noccc” stał się wiersz slamowy autorstwa Weroniki Lewandowskiej. Artystka wykorzystuje w nim charakterystyczne dla języka polskiego dźwięki, tworząc dźwiękonaśladowcze struktury przekraczające bariery językowe.

Do stworzenia doświadczenia artystki zainspirował projekt badawczy poświęcony percepcji tańca i ruchu w wirtualnej rzeczywistości, który realizowały na Uniwersytecie SWPS, pisząc swoje rozprawy doktorskie o sztuce (Lewandowska o doświadczeniu immersyjnym w performatywnych praktykach artystycznych, a Frydrysiak o tańcu jako praktyce poznawczej w kontekście nowych technologii i neuronauk).

„Noccc” to bardzo sensualne i ucieleśnione doświadczenie poezji – przyznaje Lewandowska. Postanowiłyśmy zaproponować międzynarodowej publiczności immersję, czyli zanurzenie, w dźwiękowe struktury języka polskiego. Zaprojektowaliśmy interakcje z wierszem, które – dzięki ruchowi rąk w VR – pozwalają osobie zanurzonej „grać” na warstwie głosu – dodaje.

 

W „Nocccy” spotykamy też tańczącą postać, która zaprasza nas do eksploracji przestrzeni wirtualnej, rozwijając jednocześnie kinetyczną empatię – tłumaczy Frydrysiak. Intuicyjnie odwzajemniamy ruchy postaci, a gdy uruchamiamy nasze ciała, poziom zanurzenia w VR się zwiększa – są na to dowody naukowe – dodaje badaczka.

Wirtualna rzeczywistość „Noccc” została zaprogramowana w Unity (wykorzystanie silnika do tworzenia gier) na gogle VR Oculus Rift S/Oculus Quest 2, jest to doświadczenie interaktywne (6 DOF/stopni swobody) .

W tym roku Sundance stawia na takie wartości jak równość i różnorodność. Jak podają organizatorzy, połowę filmów – czyli aż 70 filmów – wyreżyserowały kobiety, sześć kierowanych było przez jedną lub więcej osób niebinarnych; 71 zostało wyreżyserowanych przez jedną/jednego lub więcej artystek_ów kolorowych; 21 przez jedną lub więcej osób, które identyfikują się jako osoby LGBTQ+.

noccc

Na festiwalu zaprezentowanych zostanie około 140 filmów i doświadczeń VR/AR/XR, wybranych z ponad 14 tysięcy zgłoszeń z całego świata. Praca „Noccc” znalazła się w sekcji New Frontier – ekspozycji festiwalowej prezentującej innowacyjne sposoby opowiadania historii, które wykorzystują nowe technologie. Utwór Lewandowskiej i Frydrysiak to pierwsza polska realizacja wirtualnej rzeczywistości prezentowana w historii Sundance.

Tegoroczna edycja Sundance Film Festival odbędzie się w dniach 28 stycznia – 3 lutego zarówno w Internecie, jak i w wybranych kinach na terenie Stanów Zjednoczonych.

-->