Plan na Sylwestra? Kierunek: Azja!

Jednym cięciem, reż. Shinichiro Ueda, Japonia 2017

Można uznać, że Sylwester w tym roku trwa cztery dni, a skoro tak, to warto zadbać o odpowiednie atrakcje w domu. Sześć filmów z prelekcjami od Pięciu Smaków, azjatycka playlista do słuchania i tańczenia od Radia Azja oraz tematyczne zestawy snaków skomponowane przez Natalię Nguyen brzmią jak plan doskonały! Czy jeszcze trzeba Was przekonywać do Azjatyckiego Sylwestera Filmowego online? Jeśli tak, sprawdźcie koniecznie szczegółowy program wydarzenia.

Azjatycki Sylwester Filmowy Online

Prawdopodobnie duża część z Was czeka aż rok 2020 wreszcie się skończy. Większość czasu spędziliśmy w domach i samoizolacji, bez podróży, jedzenia na mieście, wspólnych wyjść do kina czy teatru. Na szczęście wiele wydarzeń kulturalnych szybko wróciło z ofertą online, a wśród nich znalazły się oczywiście festiwale filmowe. Wiemy, że Pięć Smaków cieszyło się w tym roku ogromnym zainteresowaniem widzów w całej Polsce i na fali dużego zainteresowania wydarzeniem organizatorzy postanowili spędzić przełom 2020/2021 roku właśnie z publicznością:

Sylwester z azjatyckim kinem to gwarancja potężnej dawki dobrej energii i zaskakujących zwrotów akcji. Wybraliśmy filmy, które wzbudziły najwięcej pozytywnych emocji wśród widzów festiwali i takie, które sami lubimy najbardziej. Cenimy je za absurdalne poczucie humoru, przewrotne historie, niezwykłe połączenia gatunkowych konwencji i świetne filmowe rzemiosło. Program łączy filmy pobudzające, pełne najbardziej ekstrawaganckich pomysłów fabularnych, z tymi, które zachęcają do refleksji i pozwalają podróżować w przepięknie ukazaną azjatycką rzeczywistość. Gorąco zapraszamy do spędzenia z nami noworocznego długiego weekendu!  – zachęca Jagoda Murczyńska z Pięciu Smaków.

Program filmowy:

 

Jednym cięciem

Japonia 2017, 96’

reżyseria: Shinichiro Ueda

Azjatycki Sylwester Filmowy Online

Jednym cięciem, reż. Shinichiro Ueda, Japonia 2017

Zrealizowany za kwotę, która na planie zwyczajnego filmu zapewnia zapas wykałaczek dla całej ekipy, “Jednym cięciem” Shinichiro Uedy jest ożywczo świeżym i absurdalnie zabawnym spojrzeniem na formułę zombie-horroru. Bohaterami są aktorzy, dający z siebie wszystko na planie produkcji o epidemii żywych trupów i próbujący sprostać oczekiwaniom reżysera o wybitnie trudnym temperamencie. Film, o fabule którego najlepiej przed seansem wiedzieć jak najmniej, nieoczekiwanie dla wszystkich stał się w Japonii wielkim przebojem kasowym, udowadniając, że formuła fabuł o żywych trupach wciąż jeszcze nie jest martwa, miłość do kina czyni cuda, a nerwowy śmiech potrafi gładko przejść w okrzyk przerażenia.

 

Love & Peace

Japonia 2015, 117’

reżyseria: Sion Sono

Azjatycki Sylwester Filmowy Online

Love Peace, reż. Sion Sono, Japonia 2015

Ryoichi chciał być gwiazdą rocka. Trochę nie wyszło. Siedzi teraz w nudnym biurze, gdzie wszyscy się z niego natrząsają. W odruchu rozpaczy wywołanej beznadziejną samotnością kupuje sobie miniaturowego żółwia i nadaje mu imię Pikadon – co jest japońskim określeniem bomby atomowej. Nie spodziewa się, jak bardzo wybuchowe będą tego konsekwencje…

Szalona wyobraźnia Siona Sono zdaje się nie mieć granic. Reżyser miesza konwencję kaiju eiga – japońskiego kina o monstrach atakujących miasta – z pastiszem telewizyjnych teleturniejów muzycznych i hollywoodzkich familijnych filmów bożonarodzeniowych. Dorzuca do tego sporą dawkę slapsticku, biurowy romans i trochę efektownych wybuchów. Są też ożywione zabawki i gadające zwierzęta (Sono od lat deklaruje, że jego ulubionym filmem jest “Babe, świnka z klasą” – choć tym razem najwyraźniej inspirował się też “Świąteczną zabawką” z wytwórni Jima Hensona). Wszystko przyprawione zostało musicalową oprawą – piosenki w wykonaniu Revolution Q, zespołu samego Sono, łączą japoński rock i wpadające w ucho melodie (tytułowy przebój zostaje w głowie na długo), a główny bohater pojawia się w pewnym momencie na scenie w kostiumie godnym Davida Bowie. W surrealistycznej i pełnej błyskotliwego absurdu wizji Sono każdy znajdzie coś dla siebie.

Okulary

Japonia 2007, 106’

reżyseria: Naoko Ogigami

Azjatycki Sylwester Filmowy Online

Okulary, reż. Naoko Ogigami, Japonia 2007

Taeko, w sznurowanych bucikach i zapiętej pod szyję białej koszuli, pojawia się w małym pensjonacie na jednej z wysp Okinawy. Surowa przyroda, puste plaże i bardzo turkusowe morze: wydaje się, że to dobre miejsce na wypoczynek w samotności. Okazuje się jednak, że lokalna społeczność ma swoje – nieco dziwaczne – obyczaje, do których bohaterka chcąc nie chcąc musi się dostosować. W minimalistycznej, pełnej sarkastycznego humoru poetyckiej pocztówce z nietypowych wakacji żaden kadr nie jest przypadkowy, a momenty ciszy doskonale punktują rytm codziennych zdarzeń na wyspie. Ukochana przez festiwalową publiczność reżyserka, Naoko Ogigami, tworzy urzekającą opowieść o nauce patrzenia na morze, smakowania lodów i zaletach porannej gimnastyki.

Rzut na matę

Hongkong 2004, 95’

reżyseria: Johnnie To

Azjatycki Sylwester Filmowy Online

Rzut na matę, reż. Johnnie To, Hongkong 2004

Tony jest młodym mistrzem judo, który pragnie spróbować swoich sił stając na macie naprzeciwko legendarnego Sze-to. Ten jednak najlepsze dni ma za sobą – kieruje nocnym klubem, w którym upija się do nieprzytomności i przegrywa duże kwoty uprawiając hazard. Co spowodowało ten rozpaczliwy stan? Czy znajomość z Tonym i z Moną, dziewczyną z Tajwanu marzącą o byciu piosenkarką, za którą podążają szemrane typy przestępczego półświatka, pomoże mu wrócić do rywalizacji? “Rzut na matę” to osobisty projekt Johnniego To, wymykający się wszelkim gatunkowym klasyfikacjom. Reżyser tka swoją miejską opowieść z uwodzących oko kadrów i porywających wizualnie sekwencji portretując buzujący nocnym życiem Hongkong. Nieodkryte wciąż arcydzieło, film wskazywany przez samego reżysera jako jego ulubiony, hołd dla “Sagi o dżudo” – debiutu Akiry Kurosawy, ale też magiczny list miłosny do kina po prostu.

 

Sell Out!

Malezja, 2008, 110′

reżyseria: Yeo Joon Han

Azjatycki Sylwester Filmowy Online

Sell Out!, reż. Yeo Joon Han, Malezja 2008

Oglądalność telewizyjnego programu kulturalnego wydaje ostatnie tchnienia, gdy jeden z rozmów, awangardowy poeta, postanawia wyzionąć ducha przed kamerą. Dla żądnych sensacji korpomediów to łakomy kąsek – co sprytna prezenterka natychmiast wykorzystuje. Jej filozofia sukcesu jest jednak zupełnie obca przemykającemu po tych samych korytarzach Ericowi, idealiście-wynalazcy, który zupełnie nie radzi sobie z promowaniem swoich zmieniających życie produktów. Niezwykły malezyjski korporacyjny musical to inteligentna i prowokująca satyra na współczesną rzeczywistość, ekonomiczne elity i kulturę masową. Dynamiczny scenariusz, oryginalni bohaterowie i pełna absurdów rzeczywistość składają się na jedną z kultowych pozycji malezyjskiego kina, która – o ironio – ze względu na licencyjne korpospory przez kilka lat nie była pokazywana na ekranach. W 2020 powróciła w wielkim stylu, nie tracąc nic ze swojej aktualności: w ostrych jak krawędzie rocznego raportu dialogach odnajdą się nie tylko bywalcy szklanych wieżowców.

Tampopo

Japonia 1985, 114’

reżyseria: Juzo Itami

Azjatycki Sylwester Filmowy Online

Tampopo, reż. Juzo Itami, Japonia 1985

Perła japońskiego kina, pierwszy w historii ramen western, traktujący tę etykietę bardzo dosłownie. Oto Goro, współczesny kowboj, który zamienił konia na ciężarówkę, za swoją misję obiera pomoc tytułowej bohaterce w stworzeniu doskonałej receptury na miskę tradycyjnych japońskich klusek (co nie jest wcale łatwe). Złożona z luźnych epizodów fabuła wiedzie widzów przez kulinarne zwyczaje Japończyków, z pietyzmem pokazując, jak ważny jest dobry posiłek i związane z nim rytuały. Surrealistyczne sceny i galeria groteskowych postaci sprawiają, że “Tampopo” jest szalenie śmiesznym filmem – idealnym, by rozpocząć 2021 rok z wielkim uśmiechem na twarzy!

Jak oglądać?

Filmy będą dostępne bezpośrednio na stronie internetowej piecsmakow.pl w dniach 31 grudnia 2020 od godziny 16:00 do godz. 23:59, 3 stycznia 2021. Można je oglądać w dowolnej kolejności i w dowolnych godzinach w ramach tego okresu. Uzupełniająca muzyczna playlista będzie dostępna na tej samej stronie w zakładce Sylwester.

Karnet na Azjatycki Sylwester Filmowy w cenie 100 zł

Dostęp do pojedynczych filmów w cenie 26 zł można kupić wchodząc w konkretny film w programie:

Pojedynczy dostęp do wybranego filmu jest również aktywny w dniach 31 grudnia 2020 od godziny 16:00 do 23:59 3 stycznia 2021.

Voucher na Azjatycki Sylwester Filmowy w cenie 100 zł

Sylwestrowy zestaw azjatyckich przekąsek

 

-->