Oskary 2021 ze zmianami. Będzie bardziej eko i cyfrowo.

oskary zmiany koronawirus

Zmian w świecie kultury związanych z koronawirusem ciąg dalszy. Tym razem pora na najsłynniejsze nagrody filmowe świata.

Oscary 2021 nowe zasady

Opener przełożony, Igrzyska Olimpijskie też, festiwale filmowe łączą siły i organizują pokazy online. Wiele osób zastanawia się, jak w takiej rzeczywistości mają być przyznawane Oscary. W końcu filmy trzeba zaprezentować nie tylko członkom akademii! Okazuje się jednak, że z każdej sytuacji jest wyjście. W tym roku wyjątkowo do rywalizacji dopuszczone będą filmy, które miały premierę w sieci. Wcześniej jednym z wymogów do startu w Oskarowym wyścigu było wyświetlanie filmu na ekranie kina w Los Angeles przynajmniej przez tydzień. Zasada debiutu online ma jednak pewne obostrzenia. Film musi mieć przynajmniej zaplanowaną premierę kinową, a członkowie Akademii muszą mieć do niego dostęp przez 60 dni od dnia oficjalnej premiery online.
To jednak nie koniec zmian. Choć te nie dotyczą już bezpośrednio pandemii. Akademia połączy dwie kategorie związane z dźwiękiem w jedną („Best Sound Editing” oraz „Best Sound Mixing” staną się kategorię „Best Sound”). Druga nowość jest z kolei bardziej „eko”. Od 2022 roku organizatorzy rekomendują całkowite przejście na materiały cyfrowe. Oznacza to rezygnację z papierowych zaproszeń oraz zakaz przesyłania do członków Akademii płyt w formacie DVD czy CD na rzecz linków do streamingu. To bardzo ciekawe w kontekście słynnych pakietów, zawierających o wiele więcej gadżetów i bonusów niż tylko płyta z filmem, wysyłanych do osób głosujących na filmy.


Rozdanie Oskarów w 2021 roku zaplanowane jest na 28 lutego.

-->