Lecznicze i trujące rośliny na grafikach promujących najnowszy film Agnieszki Holland

agnieszka holland szarlatan

Najważniejsza polska reżyserka i zarazem jedna z najwybitniejszych autorek światowego kina powraca opartym na faktach, zrealizowanym z rozmachem „Szarlatanem”. Debiutujący na tegorocznym Berlinale, gdzie uznano go za jeden z najlepszych tytułów festiwalu, film Agnieszki Holland to znakomita, nieszablonowa i niesłychanie zmysłowa opowieść o mężczyźnie, który zapragnął okiełznać naturę.

Agnieszka Holland „Szarlatan” plakat

Na plakatach zapowiadających „Szarlatana” znalazły się XIX-wieczne ryciny leczniczych i trujących roślin. Każda z nich obrazuje dwuznaczną naturę głównego bohatera filmu. 

1. „Czułość/okrucieństwo”
Ostropest plamisty (Silybum marianum) – gatunek rośliny należący do rodziny astrowatych (Asteraceae). Stosowany w zaburzeniach funkcji wątroby.
agnieszka holland szarlatan
2. „Ambicja/pycha”
Mniszek lekarski (Taraxacum officinale) – wykorzystywany jako roślina jadalna, pastewna, miododajna i lecznicza. W uprawach uznawana za chwast.
agnieszka holland szaraltan
3. „Odwaga/wyrachowanie”
Bieluń dziędzierzawa (Datura stramonium) – silnie trujący chwast – wszystkie części rośliny po spożyciu są niebezpieczne. Zatrucia przypadkowe zdarzają się u dzieci, oraz u młodzieży eksperymentującej ze środkami odurzającymi.
gnieszka holland szarlatan
4. „Namiętność/fanatyzm”
Mak polny (Papaver rhoeas) – gatunek rośliny z rodziny makowatych. Silnie trujący, jednocześnie jego płatki są surowcem zielarskim. Cała roślina zawiera biały sok mleczny, w którego skład wchodzi trujący alkaloid. Nasiona maku zmieszane ze zbożem zabarwiają mąkę na żółto i powodują jej szybkie psucie.
agnieszka holland szaraltan
5. „Kto poznał moc natury będzie panem życia i śmierci”
Oset (Carduus L.) – rodzaj roślin z rodziny astrowatych. Nazwa „oset” w polskim nazewnictwie potocznym używana jest do różnych kolczastych roślin, nie tylko z rodzaju Carduus, ale także do takich jak ostrożeń, dziewięćsił czy popłoch.

agnieszka holland szarlatan

-->