Kolektyw Szpila publikuje miażdżący raport ujawniający bezprawne działania Policji

Kolektyw Szpila broniący praw człowieka publikuje wstrząsający raport „Rok po Tęczowej Nocy”. Bada w nim rozstrzygnięcia 35 zażaleń na brutalne zatrzymania dokonane podczas pokojowej demonstracji w obronie aktywistki Margot. 7 czerwca 2021 roku osoby bezpodstawnie przewiezione na komendy doświadczyły ze strony policji przemocy psychicznej, fizycznej i seksualnej. Z orzeczeń sądów wynika, że aż w 97% przypadków służby przekroczyły swoje uprawnienia i działały poza prawem.

Co się wydarzyło?

W odpowiedzi na areszt queerowej aktywistki Margot Szutowicz grupa protestujących usiadła wokół samochodu, uniemożliwiając jego odjazd i domagając się uwolnienia aktywistki. Następnie, policja, bez uprzedniego ostrzeżenia, zaczęła siłowo rozbijać blokadę i zatrzymywać protestujących.
Podduszanie, szarpanie, wykręcanie rąk – to tylko niektóre z metod używanych przez funkcjonariuszy do stłumienia pokojowej demonstracji.

Lektura uzasadnień postanowień wydanych na skutek złożonych przez osoby zatrzymane zażaleń, nie pozostawia wątpliwości, że Policja zasłużyła na wszystkie słowa krytyki jakie spotkały ją po Tęczowej Nocy. W zdecydowanej większości przypadków Sądy uznały, że do zatrzymań w ogóle nie powinno było dojść, że policjanci działali bezprawnie. W ten sposób stłumiono legalne, pokojowe zgromadzenia. W zaledwie kilku przypadkach nie stwierdzono nieprawidłowości działań funkcjonariuszy, a i tak nastąpiło to tylko w sprawach, w których sędziowie bardzo formalistyczne interpretowali to kryterium. To miażdżąca krytyka Policji, która nie spotkała się z żadną reakcją ze strony przełożonych. Nie jest nam znany żaden przypadek pociągnięcia jakiegokolwiek funkcjonariusza do odpowiedzialności dyscyplinarnej lub karnej – mówi adw. Karolina Gierdal, członkini kolektywu.

O nadużyciach i ogromnej skali przemocy ze strony Policji od początku informowały same osoby, które jej doświadczyły. Przez wiele godzin były przetrzymywane w skandalicznych warunkach, często zakute w kajdanki. Bez dostępu do obrony prawnej, adwokata. Osoby transpłciowe były zmuszane do rozbierania się podczas kontroli osobistych przy udziale funkcjonariuszy innej płci niż ta, z którą się identyfikują – czytamy w informacji prasowej.

Niezależnie od konsekwencji, osoby aktywistyczne będą bronić praw człowieka. Kolektyw Szpila nieprzerwanie działa zapewniając darmową pomoc prawną.

Zdjęcie: Piotr Stasiak

-->