Każdy film to film o duchach – przegląd filmowy

Już w najbliższą środę 20.10.2021 w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski odbędzie się wykład filmoznawcy Miłosza Stelmacha Duchy polskiego kina oraz pokaz filmu „Jak daleko stąd, jak blisko” Tadeusza Konwickiego.

Każdy film to film o duchach to przegląd filmowy poświęcony kwestii materialności analogowości w świecie cyfrowego kina. W ramach przeglądu zostaną pokazane najnowsze filmy artystyczne wykorzystujące na różne sposoby estetykę analogową. Projekt pozwala przyjrzeć się filmom found footage i współczesnym sposobom pracy z archiwami filmowymi.

Film „Jak daleko stąd, jak blisko” opowiada o osobistej i onirycznej błąkaninie, jaką po współczesnej Warszawie odbywa grany przez Andrzeja Łapickiego konfrontujący się z własną przeszłością. W filmie mieszają  się ze sobą różne płaszczyzny czasowe oraz postaci o odmiennych statusach ontologicznych. Tadeusz Konwicki wprowadził rozwijający się od początku lat 70. nurt w polskim kinie, dla którego kreacja subiektywnej rzeczywistości była znacznie ważniejsza od prawideł realizmu.

Więcej informacji o przeglądzie filmowym znajdziecie na stronie:

Każdy film to film o duchach – Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski (u-jazdowski.pl)

Zdjęcia: Materiały prasowe 

 

 

-->