“…jeżeli poniosą nas emocje to możemy rzucać krzesłami” – wywiad z Tęskno

tęskno wywiad
Fot: Jarek Tokarski

Tęskno to jedna z ważniejszych nazw na młodej polskiej scenie muzycznej. Premiera ostatniej płyty projektu, na którego czele stoi Joanna Longić, wypadła w trudnym pandemicznym czasie. Teraz jednak Joanna wraca do grania koncertów i już jesienią zaprezentuje na żywo materiał z płyty “tęskno”. My porozmawialiśmy z Joanną o jej najbliższych planach.

Wywiad z Tęskno

Tęskno Ci za koncertami? W końcu wydać świetny album i nie móc od razu ruszyć w trasę koncertową to najgorsza możliwa sytuacja dla artysty!

Joanna Longić: Miałam to szczęście, że pomimo pandemii w te wakacje udało nam się całkiem sporo pograć, oczywiście towarzyszyły temu mocne obostrzenia żeby zachować bezpieczeństwo uczestników, a ostatnio przegoniła nas burza – uroki grania pod gołym niebem wczesną jesienią. Myślę, że co się odwlecze to nie uciecze i przed nami jeszcze wiele koncertowych przeżyć zarówno tych internetowych jak i regularnych spotkań twarzą w twarz. Obecnie pracuję nad kolejnymi kompozycjami i szykuję materiał do nagrań. Jeszcze nie wiem kiedy i w jakiej formie podzielę się swoimi nowymi pomysłami, ale na pewno warto wykorzystać ten czas obowiązkowych wakacji, które spędzam w domu i opowiedzieć o tym jak najwierniej potrafię za pomocą dźwięków.

Latem wystąpiłaś w opactwie cystersów w Lubiążu. Czy to najbardziej oryginalne miejsce, w jakim grałaś?

Katedra jest dla mnie wyjątkowa tym bardziej, że to w niej 3 lata temu zagrałam z Tęskno pierwszy festiwalowy koncert. Powrót do Lubiąża to dla mnie ogromne wyróżnienie, szczególnie w tak niespotykanych okolicznościach, z misją przybliżenia ludziom odwołanego Slot Art Festivalu. Na tę okazję przygotowałam specjalny koncert, na którym zagraliśmy utwory z obu płyt w formie performansu badającego przestrzeń wokół i między nami. Z każdym utworem zbliżaliśmy się do siebie i do kamer – w tym wypadku do uczestników festiwalu siedzących po drugiej stronie ekranu w swoich domach. Początek koncertu to szukanie siebie po omacku, łapanie pojedynczych dźwięków zza oddzielających nas masywnych filarów, próba zaufania że gramy wspólnie pomimo ograniczających nas przeszkód. Śpiewając ostatni utwór kiedy już staliśmy wszyscy razem czułam ogromną ulgę. Dzięki temu eksperymentowi to co jest dla mnie zazwyczaj normą – bycie z muzykami razem podczas koncertu na scenie, stało się nadzwyczajne. Upewniłam się, że siła Tęskno polega na magii, która dzieje się pomiędzy nami, na tym ile każdy daje od siebie i ile serca wkłada grając wcześniej napisane i znane nuty. To ważne przesłanie w czasie przymusowej izolacji: żeby doceniać momenty kiedy możemy być fizycznie razem i cieszyć się sobą nawzajem.

Uwielbiam takie surowe przestrzenie bez zbędnych ornamentów, prostotę i naturalność, tak też wspominam koncert w cerkwi w Baligrodzie, nocą, przy skromnym oświetleniu i z zasłuchanymi ludźmi siedzącymi na kamiennej podłodze. Z przeżyć które mocno zapadły mi w pamięć jest również ubiegłoroczny koncert na Primavera Sound w Barcelonie – tym razem otwarta scena, niedaleko plaży, morska bryza, gwar tysięcy ludzi mówiącymi każdy w swoim języku, których łączy jeden cel: wspólne doświadczanie muzyki.

Czy szykujesz jakieś niespodzianki dla fanów podczas swojej jesiennej trasy?

Zawsze! Nie zdarzyło mi się jeszcze zagrać dwóch takich samych koncertów. Ostatnio do rodziny dołączył nowy syntezator, którego nazwa brzmi dość zabawnie kiedy przetłumaczymy ją na polski: “babcia”. Także najbliższe koncerty będą ze smyczkami, fletami (tak! są dwa!) i wiekowymi syntezatorami, które nazywamy “dziadkami”. Rodzina tęskno w komplecie. Postanowiłam też, że będą wozić ze sobą własne krzesła żeby mieć pewność, że muzycy mają zapewniony komfort i wygodę, no i jako że instrumentów nie rozwalamy jak robią to prawdziwe gwiazdy rocka to jeżeli poniosą nas emocje to możemy rzucać krzesłami.

Na swoim Facebooku prezentujesz kompozycje napisane do wierszy Zuzanny Ginczanki. Zbierają one bardzo pozytywne opinie fanów. Skąd taki pomysł i czy jest szansa, że choć część z nich usłyszymy kiedyś na żywo?

To co mnie zaintrygowało w twórczości Zuzanny Ginczanki to wielopoziomowość i budowanie narracji na zestawieniu pozornych sprzeczności. Słyszę w jej słowach kruchość i siłę, przerażenie zmieszane z odwagą, chęć osiągnięcia pełni życia z całkowitą rezygnacją z podejmowania wszelkich prób. Zginęła jako młoda kobieta podczas wojny, a już jej pierwsze teksty z wieku nastoletniego cechuje rzadko spotykana dojrzałość. Mimo, że tworzyła je prawie osiemdziesiąt lat temu jej przemyślenia i osobiste odkrycia są nadal adekwatne, w żaden sposób się nie przedawniły. Bardzo ją za to podziwiam, jest dla mnie inspiracją i wzorem. Chcę rozpropagować jej twórczość poprzez muzykę tak żeby jak najwięcej osób się o niej dowiedziało. Na tę chwilę jeden z wierszy w wersji instrumentalnej jest wprowadzeniem otwierającym koncert i jednocześnie wstępem do utworu Adama Repuchy “Zabierz mnie do morza” w mojej aranżacji, który nagraliśmy już po premierze drugiej płyty “Tęskno”. Będę również śpiewać wiersz “Zza barykad” który rozpisałam na trio smyczkowe i flet poprzeczny, jego tekst bardzo do mnie trafia i dodaje mi otuchy w ostatnim czasie. Opowiada o wiecznej tęsknocie jaką czujemy wiedząc, że nigdy nie będziemy w stanie poznać drugiej osoby w pełni, zawsze pozostaje niedosyt i rozgraniczenie ja, on, od której blisko do narracji my kontra oni, na której budowane są uprzedzenia i wyrządzanie krzywdy. Ja osobiście wierzę, że wzajemny szacunek, a nawet miłość jest możliwa. To nasza decyzja czy skupiamy się na różnicach czy na tym ile nas łączy i jak bardzo siebie wzajemnie potrzebujemy.

-->