FESTIWAL RADYKALNA KULTURA POLSKA

Radykalna Kultura Polska to festiwal, który powstał z potrzeby przyjrzenia się z bliska, jak taka Radykalna Polska mogłaby wyglądać i brzmieć — oczywiście z perspektywy podwórka, izby, karczmy i gnojówki. A wszystko zaczęło się od Parady Wiejskości, o której pisaliśmy. Idąc, tym śladem powstało wydarzenie, a wraz z nim bogaty program kulturalny.

W Polsce A.D. 2021 wszyscy jesteśmy radykalni, czy tego chcemy, czy nie. Jesteśmy radykalni, nawet gdy tego nie wiemy. Jesteśmy radykalni także wtedy, gdy milczymy. Duch czasu? A może ukryta narodowa tęsknota? Wszak mimo ułańskiej fatazji oraz “krwi-nie wody” nie zwyciężyliśmy w żadnej rewolucji, nie skróciliśmy o głowę żadnego króla, nie podbiliśmy też ani jednej zamorskiej kolonii – mówią organizatorzy.

Polskę imperialną opowiedzą nam Ziemowit Szczerek i słynna Hańba!. Polska awnangarda zanurzona w odmęty chińskiej Rewolucji Kulturalnej wybrzmi w nowym projekcie Radical Polish Ansambl. Brzmienie pierwszych mazurków skomponowanych w marsjańskiej kolonii przedstawi Miłosz Pękala, a do słowiańskiego czasu snu przeniesie nas kolektyw Kust. O tym, że dawni wiejscy skrzypkowie byli pionierami free jazzu przekonają Michał Górczyński, Dominik Strycharski, Piotr Damasiewicz oraz zespół o tajemnicznej nazwie Dżezbandyta.

Z kolei Tęgie Chłopy przedstawią premierowy koncert, który zniweczy ostatecznie metropoliarne aspiracji Wsi Warszawa. Na ich gruzach tańczyć będziemy do muzyki klubowej opartej na samplach z dawnej Lubelszczyzny. A w ramach Akademii Ludowej im. Tadeusza Sielanki spotkamy się z wybitymi teoretykami i praktykami – o wsi dawnej i współczesnej, prawdziwej i zmyślonej, tradycyjnej i kontrkulturowej.

W dniach 24-26 września zapraszamy do DZIKa; Pardon, To Tu oraz Komuny Warszawa.

 Sprawdźcie harmonogram i szczegóły wydarzenia FESTIWAL RADYKALNA KULTURA POLSKA 2021 | Facebook

Zdjęcia: Materiały prasowe

-->