Fatoumata Diawara w końcu na koncertach w Polsce!

fatoumata-diawara koncert
Fot: Philippe Juste

Pamiętam, jak zobaczyłem ją po raz pierwszy. Było to podczas festiwalu filmowego, na którym wyświetlano „Mali Blues”. Zajawka na malijską muzykę na zachodzie powoli się rozkręcała, a jej symbolem jeszcze był Tuareg z gitarą. Nagle olśnienie! I to na tyle mocne, że włączona po powrocie z kina płyta „Fatou” towarzyszy mi nawet w tej chwili.

Fatoumata Diawara koncerty

Fatoumata Diawara jest jednym z tych artystów, którzy wyprowadzili malijską muzykę na salony. Razem z Songhoy Blues czy Tinariwen, pokazała światu, gdzie bije muzyczne serce tego kontynentu w XXI wieku. W przeciwieństwie do kolegów Fatou urwała się jednak bluesowym schematom i w kilka lat stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych afrykańskich artystek. Już teraz wymienia się ją jednym tchem obok takich gigantów, jak jej rodaczka Rokia Traoré (swoją drogą, zdecydowanie bardziej wolę zbuntowaną Diawarę niż lekko aorową Traoré). Mam wrażenie, że kwestią czasu pozostaje to, kiedy Fatoumata dołączy do panteonu największych gwiazd kontynentu obok Tony’ego Allena czy Youssou N’Doura.

Gdzie leży źródło jej sukcesu? O kunszcie kompozytorskim i groove nie ma co pisać, bo Afryka gra w tych kategoriach dwie ligi wyżej niż reszta świata. Fatoumata to jednak nie tylko doskonała kompozytorka. Jako jedna z niewielu Malijka umie znaleźć balans między tradycyjnymi melodiami, a światem pop. I robi to na tyle dobrze, że od dawna nie jest już tylko gwiazdą festiwali spod znaku „world”, ale pełnoprawną gwiazdą, która współpracuje z takimi ikonami jak choćby John Paul Jones z Led Zeppelin. Obok kariery muzycznej Fatou zobaczyć możecie też na ekranach kin. Poza wspomnianym „Mali Blues” (koniecznie zobaczcie ten film przed polskimi koncertami artystki!) zobaczyć ją możecie m.in. w filmie „Yao”, gdzie zagrała obok znakomitego Omara Sy.
W listopadzie 2021 Fatoumata wpadnie do Polski na dwa koncerty. Po pandemicznym koncertowym letargu ta wiadomość jest więcej niż dobra. Artystka wystąpi w gdańskim klubie Parlament (26.11.2021 r.), a dzień później 27.11 w Warszawie w Klubie Niebo.

Koncerty Fatoumaty organizowane są w ramach African Beats, czyli cyklu koncertów promujących w Polsce muzykę i kulturę Afryki. Organizatorzy w ramach serii zapraszają do Polski najlepszych afrykańskich artystów. Raz w roku organizują też African Beats Festival, którego najbliższa edycja odbędzie się w sierpniu 2022 w miejscowości Kawęczyn pod Warszawą.

-->