Facebook po śląsku. Przaja tymu!

facebook po ślasku

Dzięki grupie fanów gwary śląskiej, z serwisu spoecznościowego  możemy teraz korzystać w nieco innej, polskiej wersji językowej. W ślōnskij gŏdce. Przajasz tymu?

facebook po ślasku
Pojawienie się śląskiego etnolektu wśród 140 języków, w jakich oficjalnie można korzystać z Facebooka, to sukces użytkowników, którzy – pragnąc kultywować tradycję, przenieśli ją do popkultury i sami przygotowali tłumaczenie korzystając z narzędzi udostępnionych przez serwis.

facebook śląski
Dialektem śląskim posługuje się ponad 509 0000 osób. Wielu z mieszkańców regionu otwarcie wypowiada się o dążeniach do uzyskania autonomii – taka wersja Facebooka ma im umożliwić zachowanie tożsamości. Gwara ta może także pomóc się oswoić z nietypowym językiem interfejsu tym użytkownikom, dla których będzie to pierwszy kontakt z ślōnską gŏdką.

facebook po ślasku
Aby przekonać się na własne oczy, jak rozmawiają ze sobą Ślązacy, należy wykonać następujące kroku: udać się do ustawień językowych Facebooka i z dostępnej listy wybrać opcję „ślōnskŏ gŏdka”. Serwis zapyta też od razu w jakim języku ma wyświetlać komunikaty, które nie zostały jeszcze przetłumaczone.

Ślůnski Facebook nie jest jedyną popularną stroną tego typu. Warto dodać, że Ślązacy mają również własne Google.

4 komentarze

Dodaj komentarz

-->