Proces kreacji działa odprężająco, pomaga zwiększyć koncentrację, praca dłońmi daje zmysłowe doznania, a finalny efekt wykonanego własnoręcznie przedmiotu dają niesamowitą satysfakcję.
Wood Workshop
W tej materii praca z drewnem jest wyjątkowa. Po pierwsze mamy namacalny kontakt z naturą, po drugie tworząc tradycyjnymi technikami stolarskimi, bez użycia elektronarzędzi, proces twórczy staje się najlepszą sesja medytacyjna. Technika ta wymaga skupienia. Tantryczne ruchy, które wykonujemy w trakcie pracy strugiem, które przy każdym kolejnym pociągnięciu ostrza zmieniają kawałek drewna, dając mu nową postać, działają jak wypowiedzenie najlepiej hipnotyzującej mantry.
Skupienie, skrupulatne dopieszczanie szczegółów pomogą nam odprężyć się oraz poczuć przyjemność z wykonywanych czynności. Nie możemy także zapomnieć o sensorycznych aspektach kontaktu ze strukturą drewna oraz zdrowym wysiłku fizycznym, jaki musimy wykonać, by osiągnąć zamierzony efekt. Zajęcia stolarstwa tradycyjnego oferuje szkoła Wood Workshop, która powstała po to, aby w Polsce mogło rozwijać się środowisko osób praktykujących rzemieślnicze techniki pracy z drewnem. Jej właściciele udowadniają, że bez użycia prądu i maszyn, jedynie za pomocą ręcznych narzędzi i pracy własnych rąk można stworzyć wysokojakościowe meble. Potrzeba jednak do tego wiedzy, umiejętności i sporo godzin praktyki.
Osoby skupione wokół szkoły, szczerze dzielą się swoją wiedzą i mają jej naprawdę dużo. Uczniowie Wood Workshop doskonalą swoje zdolności manualne oraz umiejętność koncentracji i wytrwałość. „Nauka rzemiosła nie jest łatwa, ale jest za to niezwykle przyjemna i satysfakcjonująca” – tłumaczy Piotr Domański współwłaściciel szkoły.
“Gdy w 2015 organizowaliśmy pierwsze w Polsce warsztaty stolarskie poświęcone klasycznym technikom rzemieślniczym, ten sposób pracy z drewnem był mało popularny a wręcz zapomniany.” – wspomina Marta Kwintal, współzałożycielka Wood Workshop.
Dziś zajęcia odbywają się 6 dni w tygodniu. W pracowni mieszczą się sale wyposażone w profesjonalne strugnice (specjalne stoły do prac stolarskich) i najlepsze narzędzia do pracy z drewnem, które właściciele sprowadzają z całego świata – „Nasze ulubione strugi to te wytwarzane ręcznie w małej manufakturze w Sanach Zjednoczonych, produkują tam też super piły, choć dla początkujących stolarzy, do nauki precyzyjnego cięcia lepsze są te z Japonii i ich właśnie używamy podczas zajęć.” – tłumaczy Marta.
Na co dzień szkoła prowadzi zajęcia stacjonarne. Czas pandemii zrodził w głowach założycieli nowy koncept — lekcje stolarstwa online. Zajęcia są kierowane do osób, które chcą uczyć się samodzielnie lub tych, które były już uczestnikami kursów stacjonarnych i potrzebują utrwalić swoją wiedzę. Forma, w jakiej instruktor i współzałożyciel szkoły — Piotr, przedstawia techniki stolarskie, jest dostosowana także do widza, który stawia pierwsze kroki w stolarstwie.
Filmy podzielono na bloki tematyczne. Od pierwszych podstawowych, jak naostrzyć strugi, czy dłuta, po bardziej zaawansowane, jak połączenia czepowe — tak zwane jaskółcze ogony, czy tworzenie okrągłej nogi bez użycia tokarki.
“Praca ręcznym narzędziami zawsze dawała mi mistyczną satysfakcję. Pozwala oderwać się od problemów i zatopić w procesie twórczym. W dobie pandemii jest to dla mnie tym bardziej cenne doświadczenie.” Mówi Piotr współzałożyciel oraz instruktor w szkole Wood Workshop
Zajęcia stacjonarne: www.woodworkshop.pl
Zajęcia online: www.woodworkshop.online