Trzymetrowe, lodowate fale, ciemnogranatowa woda, sztorm – tak surfuje się zimą w Bałtyku. Przy cold water surfingu morsowanie wydaje się dziecinnie proste. Kto decyduje się pływać na falach o temperaturze poniżej 3 stopni Celsjusza?
Już niedługo do Władysławowa zjedzie się śmietanka światowego surfingu. Oprócz utytułowanych polskich zawodników, na nadbałtyckiej plaży pojawi się m.in. Sean Crowder, uznany w środowisku zawodnik z południowej Australii, 2-krotny Mistrz Europy, Marlon Lipke, oraz pogromca wielkich i niebezpiecznych fal spod moherowych klifów, utytułowany Irlandczyk Gearóid Mcdaid. Wezmą oni udział w największych zawodach cold water surfingu w Polsce – Cold waves by Porsche.
Zawody, których pomysłodawcą i organizatorem jest marka Porsche, odbędą się na jednym z najsłynniejszych spotów surfingowych w Polsce, położonym u samej nasady Półwyspu Helskiego. Po zwycięstwo w dwóch kategoriach – Women Open i Men Open – wystartuje około 40 zawodników z Polski i zza granicy. Pula nagród wynosi 12 000 Euro; to szansa na spełnienie marzeń zawodników o wyjeździe na najlepsze surfowe spoty na świecie lub zakup nowego sprzętu.
Ze względu na nieprzewidywalność pogody, która determinuje jakość zawodów, konkretny termin zostanie ogłoszony dopiero na 5-7 dni przed startem, a ostatecznie potwierdzony 2-3 dni wcześniej. Warto sprawdzać więc alerty na oficjalnej stronie coldwaves.pl
Cold waves – opowieść o ludziach Napędzanych Marzeniami
W Polsce sporty deskowe rozwijały się w innej kolejności niż za granicą. W innych krajach najpierw pojawił się surfing, uznawany za matkę wszystkich sportów deskowych. Następnie windsurfing, a dalej kite.
– W naszym kraju zaczęło się od windsurfingu, który zagościł na Półwysep Helski, a wzmożony rozwój surferskiego lifestyle’u zaczął się wraz z pojawieniem się kitesurfingu. – mówi Tadeusz Elwart, gospodarz kempingu Chałupy 6, który od ponad dwudziestu lat jest częścią polskiej surf społeczności. – Teraz natomiast, kiedy surf społeczność nauczyła się prognozować występowanie fal na bałtyckich spotach, pure surfing zaczyna królować i występować w różnych odmianach. Od longboardingu po shortboardy; od pływania dla funu w ciepłej wodzie, aż po hardcorowe zawody typu Cold waves by Porsche. Od luźnych ziomalskioch jamów na wodzie, aż po ostrą rywalizację na zawodach – dodaje.
Surfing kojarzy nam się z wysokimi falami, australijskim słońcem i ciepłą plażą. Jednak Porsche ucieka od oczywistości.
– Jestem przekonany, że jak tylko doczekamy się odpowiedniej prognozy falowania, możemy liczyć na surfingowe widowisko na europejskim poziomie, którego Bałtyk wcześniej nie widział. A wszystko to w zimowej aurze na spocie w Surf Stolicy bałtyckiego surfingu – Władysławowie – mówi surfer, fotograf i konsultant ds. organizacyjnych Cold waves by Porsche, Krzysztof Jędrzejak. – Dla mnie nadal wszystko to brzmi jak marzenie. Surfing w zimowej aurze na Bałtyku to dla mnie coś wyjątkowego. Jest oczywiście trudniej niż latem, ale doznania estetyczne związane z surowym krajobrazem naszego morza są tak niesamowite, że ciężko się temu oprzeć. Oprócz surfowania, fotografuję też zawodowo bałtycki surfing. Tym bardziej nie mogę się doczekać, kiedy ubrany w grubą piankę założę płetwy i wskoczę do wody z aparatem, żeby dokumentować to magiczne wydarzenie – dodaje Krzysztof Jędrzejak.
Walka o nagrodę i spełnienie marzeń
Przedsmakiem zawodów jest kampania Porsche. Napędzani Marzeniami. Na czarno-białych zdjęciach Krzysztofa Jędrzejaka oraz w filmie z udziałem Karoliny Wolińskiej można poczuć atmosferę, którą będzie towarzyszyła zawodnikom na bałtyckiej plaży podczas zawodów.
– Jestem szczęśliwy, że w Bałtyku surfuje nie tylko lokalna społeczność. Goście przyjeżdżają tu z całego kraju, a nawet ze świata! Doceniają oni warunki do uprawiania surf sportów nad naszym morzem i coraz chętniej pomagają w rozwoju tych dziedzin sportu. Pomagają też lokalne władze – gdyby nie Patronat Burmistrza Władysławowa, Starosty Powiatu Puckiego i Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni oraz zaangażowanie urzędników tych instytucji, ciężko byłoby zorganizować tak duże i prestiżowe zawody jak Cold waves – podkreśla promotor sportów surfowych, konsultant ds. organizacyjnych Cold Waves by Porsche, Tadeusz Elwart.
Zwycięzcy i zwyciężczynie Cold waves by Porsche otrzymają unikatowe statuetki zaprojektowane przez biuro projektowe LANGE & LANGE oraz nagrody pieniężne, których łączna pula wynosi 12 000 Euro.
Zawody zostały objęte Honorowym Patronatem Burmistrza Władysławowa, Honorowym Patronatem Starosty Powiatu Puckiego, Patronatem Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni, Patronatem Polskiego Związku Surfingu i Patronatem International Surfing Association.
Zdjęcia: Krzysztof Jędrzejak