10. odsłona Up To Date Festival już za dwa tygodnie!

Przygotowania do 10-tej, jubileuszowej edycji Up To Date Festivalu wchodzą na ostatni, finałowy etap. 4 dni, 6 scen, blisko 70 artystów, a do tego spektakl, konferencja i akcje społeczne. Tak dziś prezentuje się ta wyjątkowa, czterodniowa edycja muzycznego święta w stolicy Podlasia.

 

JAKI BYŁ UP TO DATE FESTIVAL?

Tegoroczna edycja jest dziesiątą w historii działań białostockiej ekipy tworzonej przez lokalnych aktywistów, którzy każdego roku wkładają ogromny wysiłek w to, aby powoływać do życia prawdziwie artystyczną i oddaną dźwiękowym poszukiwaniom przestrzeń.

Up To Date Festival to platforma łącząca muzykę z innymi dziedzinami sztuki. Odbywa się rokrocznie w Białymstoku, w samym sercu północno-wschodniej Polski. Każdego roku UTDF odwiedza ok. 8000 gości, zaś wydarzenia festiwalowe mają swoje miejsce w tak różnorodnych przestrzeniach, jak choćby Stadion Miejski w Białymstoku, Opera i Filharmonia Podlaska czy Pałac Branickich.

W ciągu dekady na festiwalowych scenach wystąpiło ponad 500 artystów. Filmy promocyjne nie tylko obejrzały miliony widzów, ale także wielokrotnie je nagradzano. Łącznie, Festiwal ma już na swoim koncie kilkadziesiąt wyróżnień, nominacji i nagród. Okrzyknięty został także najciekawiej promującym się wydarzeniem.

Tym, co od samego początku napędza Festiwal, jest miłość do muzyki, kultury i ludzi. Dziś może on poszczycić się jednym z największych zapleczy najlepszych wolontariuszy na świecie. Jednak Festiwalowa rodzina ciągle się powiększa – od kilku lat o seniorów, których kilkuset zdecydowało się na własnej skórze poznać kulturę młodych. A młodzi nie pozostają dłużni i wysyłają im tysiące pocztówek w ramach akcji „Wyślij pocztówkę do Babci. Sama akcja zaś ma od niedawna nową ambasadorkę, Panią Eugenię, której podobizna na jednym z najwyższych budynków w Białymstoku zachęca do wysłania pocztówki do babci.

fot: Paweł Fabjański

Up To Date Festival to także lifestyle. W 2013 r. festiwalowe pozdrowienie po raz pierwszy pojawiło się na koszulkach, bluzach czy torbach. Przez 6 lat marka Pozdro Techno ewoluowała. Dziś osoby noszące odzież z charakterystycznym napisem można spotkać niemal w każdym zakątku kraju. Idea wyrażona hasłem została ucieleśniona w zbudowanym przez organizatorów UTDF sound systemie, który gości na wielu wydarzeniach muzycznych w kraju.

Jubileusz zobowiązuje nie tylko do podsumowań, ale także do rewizji planów na przyszłość i wytyczenia kierunków dalszego rozwoju. Up To Date Festival jest jednym z pięciu Wydarzeń Kluczowych wpisanych do „Programu Polityki Kulturalnej Miasta Białystok na lata 2018-2022 plus”. To dla nas szczególne wyróżnienie i motywacja do jeszcze intensywniejszej pracy.

JAKI BĘDZIE UP TO DATE FESTIVAL 2019

Już po raz dziesiąty w jeden z wrześniowych weekendów Białystok przemieni się w miasto rozbrzmiewające wyszukaną elektroniką i niebanalnym hip-hopem. Tym razem jednak weekend z Up To Date Festival wydłużony zostanie o dwa kolejne dni i rozpocznie się Koncertem Otwarcia, w czwartek 5 września. W Sali Koncertowej Filharmonii Podlaskiej przy ul. Podleśnej wystąpią Robert Henke z projektem Lumière III oraz Anthony Linell & Ali M Demirel.

 

Piątek i sobota to tradycyjnie dwa Centralne Salony Ambientu (Opera i Filharmonia Podlaska oraz Aula Magna Pałacu Branickich) i 3 sceny na krytych parkingach Stadionu Miejskiego (Beats. Stage by Burn Energy Drink, Pozdro Techno i Czwarta Scena Czwórki). Łącznie na tych czterech festiwalowych scenach wystąpi blisko 60 artystów! Wśród nich m.in. Richard Devine live, Kevin Richard Martin pres. Sirens live, Akira Rabelais live, DBridge, Sleeparchive live, Piernikowski, SOKÓŁ, Helena Hauff, PRO8L3M, IC3PEAK, Dopplereffekt live.

10 edycję festiwalu kończymy w niedzielę. W Auli Magna Pałacu Branickich wystąpią Alessandro Cortini live i Richard Devine live.

Oficjalne zakończenie dziesiątej edycji UTDF nie będzie jednak tym „najbardziej ostatecznym”. Up To Date Festival to fantazja. A kiedy ją odpalać, jeśli nie na afterze? Na oficjalne after-party po festiwalu zapraszamy do Klubu Rozrywki Krąg. To miejsce, w którym nasi dziadkowie i rodzice niejedno kółeczko w tańcu zakręcili, kontynuując tym samym trwającą od zarania dziejów kulturę „biforów”, „rejwów” oraz „afterów”. Zapraszając Was do Kręgu, złożymy tym samym hołd wszystkim rejwerom dawnych lat, którzy tańczyli za naszą i Waszą wolność. Tej niezwykłej nocy wystąpią: Alden Tyrell live, Solid Blake, Seltron400 oraz Monster.

Wstęp: osoby z opaskami lub pieczątkami festiwalowymi: za darmo, pozostali 20 zł

Niedziela, 8.09, g.22:30: Klub Rozrywki Krąg, ul. Wierzbowa 6, Białystok

 

KULTURA I SZTUKA NA UP TO DATE FESTIVAL

Jubileuszowa edycja festiwalu będzie wyjątkowa nie tylko z powodu line-upu. W programie wydarzenia znalazły się bowiem:

Żywa Biblioteka – w której pojawią się Żywe Książki. Naprzeciwko siebie staną wypożyczany i pożyczający. Wszystko po to, by poprzez rozmowę poznać się, redukując jednocześnie dystans i uprzedzenia.

Więcej informacji tutaj – https://www.facebook.com/events/435334400390848/

Spektakl „Jawić się” – to technopoemat korzystający z wyposażenia sali teatralnej, sensoryczna kąpiel, w którą widz zatapia się jak w przestrzeń obrazu. Jest kontynuacją poszukiwań potencjału ciała jako podstawowego medium teatru, a samego spektaklu jako zaprojektowanej sytuacji, w której mogą zajść autonomiczne wobec niego zdarzenia.

Więcej informacji tutaj – https://www.facebook.com/events/343377829938904/

Scena Arsenał X Up To Date Festival 2019, edycja 1 – podstawą peformansu jest scenariusz napisany kolektywnie, w oparciu o materiały zebrane podczas warsztatów zorganizowanych przez kolektyw Kem z udziałem zaprzyjaźnionych osób. Dotyka on performatyki języka i skupia się na momentach językowej przemocy, czułości, przyjemności i wyrażaniu oporu w kontekście obecnych zmian zachodzących w debacie publicznej względem mniejszości. Performans powstał w 2019 roku w ramach konkursu Spojrzenia Deutche Bank i Narodowej Galerii Sztuki Zachęta. Scena Arsenał to propozycja doświadczenia, nie reprezentacji. Kuratorki: Ewa Tatar, Sylwia Narewska, Aleksandra Kluczyk.

Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza, Filia w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 14

7-8.09 (sobota – niedziela), godz. 16.00, 17.00

Liczba miejsc ograniczona; rezerwacje: a.kluczyk@galeria-arsenal.pl

Wysokie canvasy – konferencja łącząca design i muzykę. Kluczem tematycznym tej edycji jest hasło „Upakuj muzykę”. Pierwsze takie wydarzenie na prawo od Wisły od razu stało się częścią ekosystemu Up To Date Festivalu. Kierujemy je do wszystkich osób zainteresowanych fenomenem designu, typografii, brandingu, które od zawsze muzyce towarzyszą.

Więcej informacji – https://www.facebook.com/events/898942207117055/

Wyślij Pocztówkę do Babci – po Wrocławiu, Warszawie i Płocku pocztówkowy kramik UTDF wraca do domu. Już po raz trzeci prosto z Festiwalu będzie można pozdrowić babcię, dziadka, mamę czy tatę wysyłając do nich pocztówkę!

50+ – powracamy z akcją 50+ na festiwalu Up To Date. Jest to jedyna w swoim rodzaju okazja, by pokolenie, którego młodość przypadła nieco wcześniej, mogło również dotknąć „naszej” kultury muzycznej. Byłoby nam niezwykle miło, gdybyście chcieli na festiwal Up To Date przyjść ze swoimi rodzicami, babciami czy ciotkami. Wejdźcie w tę samą przestrzeń i wspólnie cieszcie się muzycznym światem, który dla Was stworzymy.

Więcej informacji – https://www.uptodate.pl/pl/50plus/

CO JESZCZE ODBĘDZIE SIĘ NA STADIONIE?

Let’s Talk About Jesus Is A Noise Commander – Projekt, który artysta określa mianem „heavy performance”. Intensywne, fizycznie wykańczające performansy trwają po kilka minut. Pozbawione są scenariusza, oparte na spontanicznych, intensywnych interakcjach z przedmiotami zgromadzonymi w pobliżu miejsca akcji. Zdarza się, że po „przedstawieniu” Jakub Gliński jest na tyle poturbowany, że ląduje w szpitalu…

Z okazji X-lecia Up To Date Festival przedstawi nieaktywny od 10 lat projekt trash-noisowy „Jesus Is A Noise Commander”.

6.09.2019, teren Stadionu Miejskiego

– KINO OKOorganizatorzy Festiwalu ŻUBROFFKA, czyli ekipa z Białostockiego Ośrodka Kultury i DKF-u GAG zaprasza do KINA OKO! W specjalnie zaaranżowanej przestrzeni dowiedziemy, że klip muzyczny może być małym arcydziełem filmowym, a nawet “opium dla mas”! :)

Zaprezentujemy wideoklipy artystów z północno-wschodniej Polski (akcja FILMOWE PODLASIE ATAKUJE!), słowackiego Festiwalu Azyl i konkursu Music Video ŻUBROFFKI. 

Dodatkową atrakcją będzie specjalny pokaz filmów z żubroffkowego konkursu „Na Skraju”, dzięki któremu można będzie się zanurzyć w rzeczywistości eksperymentu i videoartu!

6-7.09.2019, teren Stadionu Miejskiego


UP TO DATE FESTIVAL SHOP – w naszym festiwalowym sklepie pojawią się nowe wzory ubrań wypracowane na bazie tegorocznej identyfikacji wizualnej festiwalu. Będzie eklektycznie i rave’owo. Czujemy, że odbiorcy pokochają nasze nowe ciuchy. Zapraszamy do Up To Date Shop w godzinach 20.30-02.30 – będzie tam na Was czekać ekipa szalonych sprzedawców, u których wszelkie negocjacje cenowe oraz ciekawe bartery są mile widziane

WIZUALNA SFERA UP TO DATE FESTIVAL

Festiwalowe sceny to miejsca, gdzie muzyka przeplata się ze sztuką. Od pierwszej edycji Festiwalu do scenografii i wizualizacji przykładaliśmy szczególną uwagę. Dziś przedstawiamy tych, którzy odpowiadają za to, jak Festiwal prezentuje muzykę.

– Karolina Maksimowicz – z wykształcenia architekt. Główna projektantka strony wizualnej Up To Date Festival. Karolina współtworzy stage design, aranżuje przestrzeń festiwalu, produkuje kolekcje ubrań festiwalowych, projektuje i wykonuje instalacje artystyczne i promocyjne. Poza festiwalem zajmuje się również scenografią do różnych wydarzeń kulturalnych, aranżacją wnętrz, projektowaniem i produkcją mebli i przedmiotów użytkowych oraz realizacją niestandardowych projektów. Na UTDF 2019 Karolina przygotowała projekty scen Beats. i Czwartej Sceny Czwórki.

– Osmo Nadir – artysta interdyscyplinarny, projektant i kompozytor. Tworzy instalacje audiowizualne, kinetyczne, video art oraz projekty na styku dyscyplin. Buduje własne instrumenty muzyczne i optyczne. Nadir, urodzony w 1985 roku na Podlasiu, należy do nowego pokolenia artystów związanych z rewolucją informacyjną, która rozpoczęła się w latach 2000. W 2014 r. roku otrzymał „Talent Trójki” wręczany artystom przez Program Trzeci Polskiego Radia za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuk wizualnych. Autor scenografii sceny Pozdro Techno utrzymanej w stylistyce pomieszczeń kontrolnych pierwszych elektrowni jądrowych wznoszonych w latach 50. w byłym Związku Radzieckim. Muzykę dopełnią projekcje live stworzone z obrazów reakcji chemicznych, które Nadir nagrywał przy użyciu mikroskopu polaryzacyjnego oraz mikroorganizmów rejestrowanych za pomocą własnoręcznie zbudowanych instrumentów optycznych.

 

SILNI LOKALNIE

Up To Date Festival i PSS Społem Białystok ponownie łączą siły. Kompot gratis do każdego posiłku we wszystkich barach PSS Społem w Białymstoku dla każdego festiwalowicza – wystarczy okazać festiwalową opaskę!

X edycja to także nowe znajomości. Agnella, jeden z największych producentów tkanych dywanów na świecie, wpiera Up To Date Festival. Przygotujcie się na nowe doznania, bowiem przestrzenie sal koncertowych Centalnego Salonu Ambientu wypełnią dywany z naturalnego włókna.

BOGATY MARKETPLACE I FOOD COURT

W przerwie pomiędzy koncertami i w oczekiwaniu na kolejne w strefie MARKET PLACE czekają na was m.in. CZWÓRKA POLSKIE RADIO, Strefa clippera, Giouno Jewellery, magazyn „Filatelista”, stoisko Wyślij Pocztówkę do Babci, Wosh Wosh, UTDF Shop i Łomża Jasne Pełne.

Łączymy również siły z Cechową, by stworzyć pierwszy w Polsce festiwalowy bar mleczny. Odrobina domowej atmosfery również od strony gastronomicznej to coś, co dopełni już mocno rodzinny klimat UTDF. Oprócz klasycznych pozycji barowych z twistem, spodziewać się można wersji wegetariańskich podlaskich klasyków. Do tego odpowiedni wystrój i voila!

Poniżej komplet ogłoszonych X edycji Up To Date Festival

 

Anthony Linell x Acronym live Richard Devine live
Kevin Richard Martin pres. Sirens live Akira Rabelais live
Jan Rapowanie DBridge
Sleeparchive live Piernikowski
Czeluść Pessimist
DeFekt live Music For Night People – Daniel Drumz & Mr. Krime
Falcon1 x Kebs – Elementarz Isorinne live
Kelly Moran  Konx-om-Pax pres. Ways of Seeing A/V
P.Unity Koza 
DJ Czarek Komitet Obrony Disco
Pozdro Techno Sound System  
Helena Hauff Alessandro Cortini live
Christina Vantzou x Resina PRO8L3M
Włodi Lee Gamble
Iglooghost live Svreca
Ben Buitendijk Carl Finlow live
Bogdan Raczyński Sentimental Rave
uma Alienata b2b Sync24
The Very Polish Cut Outs Harper
Jealo Sokół
IC3PEAK Dopplereffekt live
Lone b2b Special Request Legowelt pres. Gladio live
Ceephax Acid Crew live Milena Głowacka live
Sega Bodega live Desroi live
Umwelt live Mike Parker
Anthony Linell & Ali Demirel – „Winter Ashes” Robert Henke – „Lumière III”,
-->