Uhonorowana Nagrodą Główną Jury 35. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Sundance ekranizacja bestsellerowej powieści Emily M. Danforth. W roli głównej wystąpiła Chloë Grace Moretz, popularna amerykańska aktorka młodego pokolenia.
Adaptacja jednej z najgłośniejszych powieści młodzieżowych ostatnich lat. Opowieść toczy się w latach 90. w Montanie i koncentruje się wokół losów tytułowej bohaterki, Cameron Post, nastolatki, która odkrywa własny homoseksualizm.
Kiedy krewni oraz jej chłopak nakrywają ją w niedwuznacznej sytuacji z przyjaciółką, zostaje wysłana na specjalny obóz, gdzie ma przejść tzw. „terapię konwersyjną” i nauczyć się „właściwych ról płciowych”. W obozie Cameron poznaje nowych przyjaciół, młodą lesbijkę przedstawiającą się jako Jane Fonda oraz geja znanego jako Czerwony Orzeł. Razem udowadniają światu, że młodość i radość życia nie dają się łatwo ujarzmić.
Reżyserka stara się pokazać, że nawet film o sprawach bolesnych i kontrowersyjnych może poprawić humor i dodać otuchy. Niepisanym mottem filmu jest hasło „Co, jeśli nie możesz stać się jeszcze lepszym?”
TWÓRCY:
Reżyseria: Desiree Akhavan
Scenariusz: Desiree Akhavan, Cecilia Frugiuele
Zdjęcia: Ashley Connor
Montaż: Sara Shaw
Muzyka: Julian Wass
Scenografia: Markus Kirschner, Tori Lancaster
Kostiumy: Stacey Berman
Producenci: Cecilia Frugiuele, Michael B. Clark,
Jonathan Montepare, Alex Turtletaub
OBSADA:
Chloë Grace Moretz – Cameron Post
Sasha Lane – Jane Fonda
Forrest Goodluck – Adam Red Eagle
Jennifer Ehle – Dr Lydia Marsh
Marin Ireland – Bethany
John Galagher Jr. – wielebny Rick
Quinn Shephard – Coley Taylor
Owen Campbell – Mark
Kerry Butler – Ruth
Emily Skeggs – Erin
Prasa o filmie:
Dorastanie nie jest prostą rzeczą, a dorastanie będąc zakochaną we własnej koleżance z kółka biblijnego w latach 90. musi być niesamowicie trudne.
Ania Grudziąż, Pełna Sala
Błyskotliwy głos młodego pokolenia podkreśla niebanalny soundtrack. Rewelacja.
Kornel Nocoń, Fdb.pl
W mniej zniuansowanym filmie tak represyjna sceneria musiałaby być miejscem horroru. Jednak młodzi bohaterowie, podobnie jak inni ludzie queer na przestrzeni wieków, znajdują sposoby, by zawierać związki, żartować i pomagać sobie nawzajem w tych trudnych okolicznościach.
Ren Jender, Village Voice
Odsłania kurtynę obozów konwersyjnych, oferując młodym i niekiedy zagubionym widzom LGBT cenne walory poznawcze.
Peter Debruge, Variety
Przepięknie wyraża potrzebę samoświadomości młodych ludzi.
David Ehrlich, Indiewire
Zabawny i podnoszący na duchu, a przy tym okazujący zrozumienie, jeśli w ogóle nie przebaczenie, nawet religijnym fanatykom.
Leslie Felperin, Hollywood Reporter
Coś dużo więcej niż standardowa opowieść o dojrzewaniu.
Sarah Ward, Concrete Playground
Desiree Akhavan – przyszła na świat w 1984 roku w Nowym Jorku, dokąd jej rodzice wyemigrowali po rewolucji irańskiej w 1979 roku. Jako dziecko mieszkała w New Jersey, a następnie jej rodzina przeprowadziła się do Rockland w stanie Nowy Jork. Ukończyła prywatną szkołę Horace Mann School w Bronksie, następnie studiowała film i teatr w Smith College w Northampton w stanie Massachusetts, a później reżyserię w nowojorskiej uczelni Tisch School of the Arts. Spędziła także rok na studiach zagranicznych na Uniwersytecie Londyńskim. Tam właśnie nakręciła swój pierwszy film krótkometrażowy „Two Drink Minimum”, choć jej oficjalnym krótkim debiutem pozostaje „Nose Job” z 2010 roku. W tym samym czasie na małe ekrany wszedł serial o tematyce lesbijskiej „The Slope”, którego przez lata była pomysłodawczynią, scenarzystką, reżyserką, a także aktorką. Przed kamerą pojawiła się także w popularnym serialu „Dziewczyny”. Rola została jej zaoferowana po tym, jak Lena Dunham obejrzała jej film „Odpowiednie zachowanie”, inspirowany osobistymi doświadczeniami Akhavan i został nominowany do nagrody publiczności na MFF w Sundance. Z kolejnym filmem, „Złe wychowanie Cameron Post”, ta wszechstronna filmowczyni wyjechała z imprezy Roberta Redforda już z najważniejszą Nagrodą Jury.