UKRAINA! FESTIWAL FILMOWY OLEG SENCOW I AGNIESZKA HOLLAND GOŚĆMI FESTIWALU

źródło: YouTube

Wyjątkowymi gośćmi tegorocznego festiwalu będą między innymi ukraiński reżyser i więzień polityczny Oleg Sencow oraz Agnieszka Holland. 

 

22 października Warszawę odwiedzi Oleg Sencow, ukraiński reżyser, który po sprzeciwie wobec rosyjskiej aneksji Krymu został aresztowany i skazany na dwadzieścia lat łagru o zaostrzonym rygorze. Od pierwszej edycji festiwalu organizatorzy zwracali uwagę publiczności na jego trudną sytuację, a także zachęcali do wsparcia kampanii na rzecz jego uwolnienia. W ramach poprzednich edycji festiwalu pokazane zostały filmy “Gracz” w reż. Sencowa oraz film dokumentalny „Oleg Sencow vs. Federacja Rosyjska“, w reż. Askolda Kurova, który zdobył nagrodę publiczności w 2017 r. Oleg Sencow był wspierany przez europejskie środowisko filmowe, które walczyło o jego uwolnienie. W 2018 roku Sencow został odznaczony Nagrodą Sacharowa. 7 września 2019 roku podczas wymiany więźniów został uwolniony i wrócił do domu.

27 października w Kinie Iluzjon odbędzie się spotkanie z Agnieszką Holland. Jej najnowszy film, „Obywatel Jones”, prezentowany między innymi na tegorocznym Berlinale, również znalazł się w programie warszawskiego festiwalu.  

Film opowiada historię Garetha Jonesa, młodego dziennikarza, który decyduje się na podróż do Moskwy, aby przeprowadzić wywiad ze Stalinem. Na miejscu poznaje młodą dziennikarkę Adę Brooks, pracującą dla Waltera Duranty’ego, dzięki której odkrywa, że prawda o stalinowskim reżimie jest brutalnie tłumiona przez sowieckich cenzorów. Słysząc zatrważające plotki na temat wielkiej klęski głodowej w ZSRR, Jones udaje się w samotną podróż przez Ukrainę. Dziennikarz staje się naocznym świadkiem tragedii Hołodomoru.

 

Gośćmi festiwalu będą też ukraińscy i polscy twórcy: Antonio Lukich i Andriy Lidagovskiy („Moje myśli są ciche”), Tonia Noyabrova („Bohater naszych czasów”), Andriy Rymaruk („Atlantyda”), Olena Demyanenko i Dmytro Tomashpolskyi („Hucułka Ksenia”) oraz Ewa Kochańska („Jazda obowiązkowa”).

 

UKRAINA! 4. FESTIWAL FILMOWY odbędzie się w dniach 24-27 października

w Kinie Iluzjon w Warszawie.

Więcej informacji: www.ukrainaff.com

 

-->