Taxi


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/valkea/domains/aktivist.pl/public_html/wp-content/themes/aktivist/inc/single-rating.php on line 30

Kierujący taksówką mężczyzna nie zadaje zbędnych pytań. To kolejni pasażerowie przynoszą nowe historie. Niektóre zabawne, inne tragiczne. Wartkie lub ciągnące się bez końca. Kierowca nosi kaszkiet, ale i tak niektórzy pasażerowie rozpoznają tę twarz.

Samochód prowadzi uznany irański reżyser, Jafar Panahi. Kamery zamontował we wnętrzu samochodu. Nie kręci jednak dokumentu, a utrzymaną w paradokumentalnej konwencji fabułę, wykorzystując jako aktorów znajomych i rodzinę. Pracuje na jedynym materiale, jakim dysponuje – przestrzeni Teheranu. Został ukarany za artystyczny brak pokory. W 2010 r. irański sąd skazał go na sześć lat więzienia i 20-letni zakaz opuszczania kraju. Zakazano mu robienia filmów, tworzenia scenariuszy i jakichkolwiek kontaktów z prasą. Panahi nie stał się jednak pokorny. Regularnie omija te obostrzenia, jego filmy wciąż wyświetlane są na zagranicznych festiwalach. Kręcił już w domu, nagrywał na handycam i iPhone, przemycał pendrive z nagraniem w cieście.

„Taxi” to jego trzeci – po „To nie jest film” i „Zasłonie” – film od czasu nałożenia kary. W lutym otrzymał za niego Złotego Niedźwiedzia, główną nagrodę na festiwalu filmowym Berlinale. To prosty, niemal banalny pomysł, ale wcielony w życie z elokwencją i przenikliwością. Do samochodu wsiadają pasażerowie różnej płci, w rożnym wieku. Dwie staruszki z rybką w szklanej kuli, siostrzenica, ranny w wypadku, sprzedawca nielegalnych kopii zachodnich DVD. Każdy chce jechać w tylko sobie znanym kierunku. Inscenizowane na tylnym siedzeniu sytuacje dotyczą codziennych trosk i problemów mieszkańców Teheranu, Irańczyków.

Kreatywna wolność jako ryzyko. Notorycznie łamane prawo do niezależnego głosu. Strach przez represjami za „niepoprawność”. Kombinowanie, omijanie prawa, praca w ukryciu… Codzienny chleb niepokornego artysty, ale i każdego, kto chce żyć w Iranie według własnych zasad. Za plecami Panahiego, na tylnym siedzeniu samochodu, wyświetla się portret współczesnej Islamskiej Republiki Iranu.

„Taxi”
reż. Jafar Panahi
obsada: Jafar Panahi, Hana Saeidi
Iran 2015, 82 min
Solopan, 22 maja

Dodaj komentarz

-->