Pięć Smaków w Domu – startuje platforma VOD z kinem z Azji

Pięć Smaków w Domu

Pięć Smaków w Domu to całoroczna przestrzeń spotkań z azjatyckim kinem, działająca w rytmie cyklicznych przeglądów. Oprócz tematycznych zestawów, zmieniających się co kilka tygodni, będzie też można na niej znaleźć stałą bibliotekę wybranych tytułów. Start platformy już 8 kwietnia!

Pięć Smaków w Domu VOD

Platforma jest odpowiedzią na rosnące zainteresowanie publiczności, jednak nie będzie to tylko VOD, ale również miejsce poświęcone wiedzy o kinematografii i kulturze Azji. Dzięki dostępowi do ciekawych, autorskich treści: www z publicystyką (teksty i wywiady, rejestracje Q&A), podkastu Azja kręci (https://spoti.fi/381IdSN), tematycznych newsletterów, a także kuratorskich prelekcji i zapowiedzi przed każdym filmem, widz będzie miał szansę poszerzyć swoją wiedzę przed i po wirtualnym seansie. Natomiast gdyby miał chęć na dyskusje i rozmowy, czeka na niego grupa na Facebooku skupiona wokół azjatyckiego kina – www.facebook.com/groups/piecsmakow.

Oferta filmowa zostanie podzielona na dwie części – katalog stały oraz specjalny program tematyczny. Filmy będą dostępne bezpośrednio na stronie piecsmakow.pl/wdomu na terytorium Polski, prezentowane z polskimi i angielskimi napisami. W trakcie trwania przeglądu będzie można wykupić zarówno karnet na cały cykl tematyczny,  jak i dostępy do pojedynczych tytułów.

Pięć Smaków w Domu – jak zbudowany będzie program?

Przeglądy na platformie Pięć Smaków w Domu będą zmieniać się co kilka tygodni, a każdy z nich skupiony będzie wokół jakiegoś tematu, kraju bądź twórcy. W ramach przeglądów pojawią się filmy, które szczególnie mocno poruszyły widzów dotychczasowych edycji festiwalu, a także premierowe tytuły, które nigdy nie doczekały się polskiej dystrybucji.

Nie chcemy tworzyć prostego katalogu wielu niepowiązanych ze sobą tytułów, w których gąszczu łatwo się zagubić. Nasza propozycja to wspólne odkrywanie wybranych tematów, twórców i zjawisk. Co kilka tygodni prezentować będziemy spójne, składające się ze starannie wybranych filmów przeglądy, które pozwolą nam przyjrzeć się szczególnie ciekawym nurtom azjatyckiego kina. Chcemy przypomnieć także perełki, które wywarły ogromne wrażenie na widzach na całym świecie, a nigdy nie były pokazywane w polskich kinach – zapowiadają organizatorzy.

Pierwszy cykl na Pięć Smaków w Domu to odpowiedź na ogromne zainteresowanie nowym kinem koreańskim, które wciąż zaskakuje i porywa krytyków na całym świecie. Cykl „Koreanki” to filmy o niezwykłych, charyzmatycznych bohaterkach, kroczących przez życie własną drogą, mierzących się z wyzwaniami współczesnego świata i wybierających zaskakujące sposoby na zmianę własnego losu. Znajdzie się wśród nich między innymi pokazywane premierowo „Nasze ciało” (reż. Han Ka-ram), o młodej kobiecie, której bieganie pomaga wyjść z życiowego impasu i społecznych ograniczeń, a także jeden z filmów uwielbianego przez publiczność międzynarodowych festiwali Honga Sang-soo, znanego z fabuł wypełnionych niekończącymi się rozmowami o związkach, życiowych pomyłkach i balansowaniu między prawdą a fikcją. Program uwzględni też kino Korei Północnej, którą reprezentować będzie urzekająca historia o górniczce marzącej o karierze akrobatki, „Towarzyszka Kim w przestworzach” (reż. Kim Gwang Hun, Nicholas Bonner, Anja Daelemans).

W kolejnych miesiącach na Pięć Smaków w Domu będzie można odkryć kino jednego z najbardziej ekscentrycznych twórców światowego kina, uwielbianego przez widzów Pięciu Smaków Siona Sono, a w czasie wakacji – azjatyckie kino drogi, które pozwoli na odbycie dalekich, niezwykłych podróży przed własnym domowym ekranem.

W ramach stałej, dostępnej przez cały rok oferty platformy znajdą się niedostępne w innych miejscach tytuły dystrybuowane wcześniej przez Pięć Smaków w kinach – wybór unikatowych, autorskich filmów z Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej, w szczególnie ciekawy sposób pokazujących współczesne oblicze kontynentu i ciepło przyjętych przez festiwalową publiczność. Znajdzie się tam między innymi kameralny „Miód dla dakini” bhutańskiej reżyserki Dechen Roder czy pełna mocy kobieca historia „Marlina, zbrodnia w czterech aktach” jednej z najciekawszych autorek nowego indonezyjskiego kina, Mouly Suryi.

Pięć Smaków w Domu – kalendarz, program i dostępy

Przeglądy:

 • Koreanki
  8 kwietnia – 19 maja, więcej informacji: piecsmakow.pl/koreanki
 • Sion Sono
  20 maja – 7 lipca
 • Azjatyckie kino drogi
  8 lipca – 1 września

Stały repertuar na start platformy – od 8 kwietnia:

 • „Dziecko apokalipsy”, reż. Mario Cornejo, Filipiny 2016
 • „Maggie” (premiera VOD!), reż. Yi Ok-seop, Korea Południowa 2018
 • „Marlina: zbrodnia w czterech aktach” / „Marlina The Murderer in Four Acts”, reż. Mouly Surya, Indonezja/Francja/Malezja/Tajlandia 2017
 • „Miód dla dakini” / „Honeygiver Among the Dogs”, reż. Dechen Roder, Bhutan 2016
 • „Samui Song”, reż. Pen-ek Ratanaruang, Tajlandia / Niemcy / Norwegia 2017
 • „Smak Pho”, reż. Mariko Bobrik, Niemcy / Polska 2019

 

Karnet na przegląd Koreanki – 85 pln

Dostęp do pojedynczego filmu w ramach przeglądu – 22 pln

Karnet na przegląd Koreanki i stały repertuar – 120 pln

Dostęp do wybranego filmu ze stałego repertuaru – 15 pln

Więcej informacji: piecsmakow.pl/wdomu.

2 komentarze

Możliwość dodawania komentarzy wyłączona

-->