Leszek Możdżer i MACV „Composites” – ruszają w trasę koncertową

scena z: Leszek Możdżer, SK:, , fot. Podlewski/AKPA

Composites Leszka Możdżera i Orkiestry Instrumentów dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej MACV ze specjalnym udziałem multiperkusjonistki Patrycji Betley to kompilacja trzech różnych światów – jazzu, muzyki barkowej i etnicznej, która zabiera słuchacza w muzyczną podróż kreacji, improwizacji i ręcznie zapisywanych traktatów.

To próba uchwycenia przepływu improwizującej świadomości. Dzięki temu, że rdzeń muzycznej narracji nie jest wynikiem intelektualnych rozważań, tylko wychodzi bezpośrednio z ciała, całość brzmi bardzo organicznie i naturalnie, pomimo tego, że wcale nie jest prosta. Zaś muzycy orkiestry, grając na instrumentach dawnych, wchodzą do pewnego rodzaju niszy. Definiują się jako muzycy alternatywni w stosunku do masowo odbieranej symfoniki – mówi Leszek Możdżer.

SK:, , fot. Podlewski/AKPA

Leszek Możdżer z Composites ruszył właśnie w tournée po Polsce. Kolejny koncert już  27 listopada w Katowicach, 28 listopada we Wrocławiu, 29 listopada w Bielsko- Białej i 30 listopada w Krakowie.

– Nasze Kompozyty to mistrzowskie połączenie kompozycji z improwizacją. Partie orkiestrowej partytury z fortepianową improwizacją Leszka Możdżera, jednego z najwybitniejszych muzyków i kompozytorów jazzowych wyróżniających się odważnym językiem muzycznym. Najnowsze jego dzieło powstało na fortepianie Fazioli w obniżonym do 432 hZ stroju, pozwoliło na idealny mariaż z orkiestrą Warszawskiej Opery Kameralnej – powiedziała Alicja Węgorzewska-Whiskerd.

Najstarsza w Polsce Orkiestra Instrumentów Dawnych, od ponad 60 lat działa pod skrzydłami Warszawskiej Opery Kameralnej. 

– Z jednej strony świat baroku i świat jazzu wydają się bardzo odległe, z drugiej łącznikiem jest improwizacja. Pamiętajmy, że muzyka barokowa jest starannie zaprojektowana, ale też daje możliwość kreacji każdemu muzykowi. Niemal każdy występuje jako solista. Nie bez znaczenia jest atmosfera podczas koncertu i to w jaki sposób rezonujemy z publicznością – powiedział maestro Marcin Sompoliński.

scena z: Leszek Możdżer, SK:, , fot. Podlewski/AKPA

scena z: Leszek Możdżer, SK:, , fot. Podlewski/AKPA

-->