Damian Nenow wśród zaproszonych do Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej

Fot: Kamil Pohl

W gronie twórców wybranych do Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej znalazł się polski reżyser Damian Nenow. Wśród ostatnich międzynarodowych realizacji reżysera wymienić należy film „Jeszcze dzień życia” – wyreżyserowany wspólnie z Raúlem de la Fuente.

Wraz z Damianem Nenowem do grona Akademii zaproszono również Aleksandrę Staszko, Ewę Puszczyńską, Marcela Sławińskiego, Katarzynę Sobańską-Strzałkowską, Jerzego Kucię oraz Piotra Dumałę. Członkowie Akademii, która powstała ponad 90 lat temu, decydują między innymi o przyznaniu najważniejszych nagród z branży filmowej – Oscarów.

Bez wątpienia jest to ogromne wyróżnienie, biorąc pod uwagę fakt, że Amerykańska Akademia Filmowa pozostaje jedną z najbardziej prestiżowych i najszerzej reprezentowanych na świecie. To zacne grono twórców ma wpływ na nagrody, które są jednymi z najwyżej cenionych w branży – powiedział Damian Nenow z Platige Image.

Talent i pasja Nenowa do konstruowania realistycznych animacji, często mających korzenie w historii, szybko zapewniły mu uznanie wśród wiodących europejskich reżyserów. Już w 2010 roku jego krótkometrażowy film „Paths of Hate” odbił się szerokim echem w branży filmowej. Film otrzymał łącznie 25 nagród i został wyświetlony na ponad 90 światowych festiwalach. Podobnie późniejsze filmy reżysera, takie jak poruszający dokument „Miasto ruin”, czy zrealizowany dla ONZ spot społeczny „Głód jest tyranem”, szybko zyskały uznanie widzów i krytyków, którzy zgodnie cenią Nenowa za zdolność ukazywania znanych już motywów i zjawisk kulturowych w nowym świetle.

Jego ostatni film „Jeszcze dzień życia” miał swoją premierę w 2018 roku podczas festiwalu w Cannes i od tego czasu zainteresowanie filmem nie słabnie. Film otrzymał Europejską Nagrodę Filmową 2018 dla Najlepszego Pełnometrażowego Filmu Animowanego, a z początkiem 2019 roku Nagrodę Goya dla Najlepszego Filmu Animowanego. Film kontynuuje swoją podróż przez najważniejsze festiwale filmowe na świecie.

 – Ten film to największe wyzwanie w mojej dotychczasowej karierze zawodowej. Praca nad projektem zajęła ponad 8 lat i daleko wykraczała poza samą tylko pracę reżyserską. W równym stopniu było to wyzwanie produkcyjne, bo w realizację zaangażowanych było pięć krajów, a zapanować nad międzynarodowym zespołem, rozrzuconym po całej Europie, nie jest łatwo – przyznaje Damian Nenow, który w „Jeszcze dzień życia” odpowiadał za reżyserię oraz współtworzył scenariusz.

Na co dzień współpracujący ze studiem Platige Image, Damian Nenow realizuje również cinematiki do gier komputerowych. Wśród nich znajdują się doskonale znane w branży „Watch Dogs 2”, „Skull & Bones” czy „Crossfire HD”. Z obszernego dorobku artystycznego Damiana Nenowa wymienić należy także zrealizowaną dla Netlixa 8-minutową animację „Fish Night” („Rybia Noc”).  Animacja ta jest częścią antologii „Love, Death & Robots” („Miłość śmierć i roboty”), która jest przeglądem  różnorodnych technik – od tradycyjnego 2D do fotorealistycznych dzieł z użyciem CG. Autorami pomysłu serii są David Fincher oraz Tim Miller.

 

Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej stworzył w latach 20. XX wieku Louis B. Mayer, szef wytwórni Metro-Goldwyn-Mayer (MGM). Celem było utworzenie organizacji, która usprawniłaby przemysł filmowy i była mediatorem w sporach pracowniczych. Akademia powstała 11 stycznia 1927 roku, a jej pierwszym przewodniczącym został Douglas Fairbanks Jr., który wprowadził przyznawanie nagród „za wyróżniające się osiągnięcia”. Rok później powstał system głosowania, a po nim rozpoczął się proces selekcji i nominacje do nagrody, która dziś znana jest, jako Oscar.

-->