Panele dyskusyjne, warsztaty i pokazy filmowe – trwa nowy cykl wydarzeń w Goethe-Institut, tym razem w wersji online. Wydarzenia, do tej pory organizowane stacjonarnie w Warszawie, w tej chwili są dostępne dla wszystkich, niezależnie od miejsca, w którym się znajdują. Warto więc przyjrzeć się bliżej programowi i poznać historię Bauhausu – najbardziej wpływowej szkoły i jednocześnie symbolu nowoczesnego podejścia do projektowania.
Porozmawiajmy o Bauhausie online
Jak uratować świat za pomocą projektowania? Czy Bauhaus nadal może stanowić źródło inspiracji? Jakie media, formy przedstawieniowe i treści aktualnie kontynuują idee Bauhausu? Kolejny cykl tematyczny to pięć wydarzeń poświęconych Bauhausowi i jego recepcji współcześnie. Do stworzenia programu zostali zaproszeni m.in. historycy sztuki i dizajnu, architekci, krytycy, teatrolodzy i kuratorzy. Wszystkie wydarzenia cyklu odbędą się online na FB Goethe-Institut. Wyjątkiem jest wystawa “Cały świat to Bauhaus” w Pawilonie Wystawowym SARPu, która została ponownie otwarta w dla zwiedzających.
Szczegółowy program:
Wystawa „Cały świat to Bauhaus”
do 21 czerwca, Pawilon Wystawowy SARP, ul. Foksal 2, wstęp wolny
kurator: Boris Friedewald
Wystawa przygotowana przez ifa (Institut für Auslandsbeziehungen) Stuttgart
Wystawa podzielona została na osiem rozdziałów: „W powietrzu” – o bauhausowskiej fascynacji motywem nieważkości, dematerializacji architektury za pomocą szkła i metalu, „Eksperyment” prezentujący obiekty, które były wynikiem doświadczeń z materiałami i przestrzenią oraz „Sztuka totalna” przedstawiająca syntezę wszystkich sztuk, ale także sztuki i nauki oraz sztuki i życia codziennego. W rozdziale „Wspólnota” znajdziemy najważniejsze obiekty z epoki, dokumentujące życie codzienne i towarzyskie w Bauhausie, a „Nowy człowiek” dowiedzie, że Bauhaus nie był jedynie lewicową utopią i pokazuje nowe nowe oblicza człowieka, w tym również odznaczające się politycznym i światopoglądowym radykalizmem. Rozdział „Sztuka, rzemiosło, technika” zaprezentuje pracownie i wytwarzane w nich produkty, a „Radykalna pedagogika” przybliży strukturę uczelni oraz nowatorski program dydaktyczny Bauhausu. W części „Spotkania” eksplorowane są wątki międzykulturowe.
Mit Bauhausu 100 lat później – dyskusja online
21 maja, godz. 18.00
udział wezmą: dr Agata Szydłowska – historyczka dizajnu, kuratorka, autorka, wykładowczyni; Anna Cymer – historyczka architektury, dziennikarka; dr inż. arch. Ryszard Nakonieczny, adiunkt w Katedrze Teorii Projektowania i Historii Architektury na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej
Bauhaus istniał tylko 14 lat, ale został uznany za najbardziej nowatorską i wpływową placówkę edukacyjną w dziedzinie architektury, sztuki i wzornictwa w XX wieku. Rzemieślnicy i artyści wspólnie wypracowywali i wdrażali innowacyjne idee na rzecz społeczeństwa i nowego człowieka. Twórczość bauhauslerów, ich projekty i prace weszły na stałe do repertuaru klasycznego modernizmu, funkcjonalizm połączony z walorami estetycznymi stał się ponadczasowym kanonem. Jakie media, jakie formy przedstawieniowe i jakie treści aktualnie kontynuują idee Bauhausu? Czy Bauhaus nadal może stanowić źródło inspiracji dla zadań i wyzwań w dziedzinie projektowania w XXI wieku?
Kolor, dźwięk, ruch. Kobieta w Bauhausie inaczej – dyskusja online
2 czerwca, godz. 18.00
udział wezmą: Jenny Brockmann – artystka; Martyna Groth – badaczka, kuratorka, autorka programów edukacyjno-artystycznych; Paulina Olszewska – historyczka sztuki i kuratorka
Gertrud Grunow prowadziła w Bauhausie nowatorskie zajęcia z harmonii integrującej wszystkie zmysły i stanowiące bazę do nauki o barwach i formach. Na czym polegała jej metoda i jaki wpływ miała na Bauhaus? Czym jest dzisiaj i jak można się do niej odnieść?
Film. Fenomen Bauhausu – projekcja online
12-14 czerwca
László Moholy-Nagy, jeden z najwybitniejszych artystów XX wieku, opowiadał się za utworzeniem przy szkole Bauhausu „centralnego studia eksperymentów filmowych”. Jego pomysł nie mógł jednak zostać zrealizowany. Chociaż w Bauhausie nigdy nie było oddzielnego warsztatu filmowego, to według najnowszych badań dwadzieścioro ośmioro jego uczniów i uczennic pracowało przy filmach lub projekcjach światła. Mieli oni swój udział w rozwoju filmu awangardowego, eksperymentalnego i artystycznego. Program filmowy pokazuje, jak zdumiewający potencjał rozwinęli w tej dziedzinie uczniowie Bauhausu. Tematycznie można te dzieła zaklasyfikować do czterech różnych obszarów – są to filmy abstrakcyjne, polityczne i eksperymentalne eseje filmowe, o architekturze oraz rozszerzone formy filmowe.
Kuratorzy Thomas Tode i Markus Heltschl, którzy przedstawią i skomentują filmy, są jednocześnie autorami przygotowanej przez Centrum ZKM Karlsruhe wystawy “bauhaus.film.expanded”.
Doświadczyć Bauhausu – warsztaty modelowania form online
19 czerwca, godz. 18.00
Prowadzenie warsztatu: Boris Schwencke
Celem tego warsztatu jest uczynienie Bauhausu namacalnym. Przy użyciu rąk i na przykładzie małych, własnoręcznie stworzonych modeli uczestnicy doświadczą w praktyce pomysły szkoły Bauhausu. Aby wziąć udział w warsztatach wystarczy przygotować: biały i/lub czarny papier , nożyczki, nóż do papieru, linijkę, podkład do cięcia, klej, ołówek i papier do szkiców.
Jak uratować świat za pomocą projektowania? – dyskusja online
25 czerwca, godz. 18.00
udział wezmą: Van Bo Le-Mentzel – architekt, projektant ekonomicznych mebli i domów wg motta „konstruować, nie konsumować”; Aleksandra Kędziorek – kuratorka, krytyczka, historyczka sztuki i architektury; Jakub Szczęsny – architekt pracujący na pograniczu architektury, miejskiej interwencji i sztuki w przestrzeni publicznej, twórca m.in. Domu Kereta
Bauhaus 100 lat temu sformułował i realizował utopijną wizję kształtowania społeczeństwa. Obecny kryzys, ekologiczne i społeczne katastrofy spowodowane destrukcyjnym działaniem człowieka ponownie konfrontuje projektantów, architektów z wyzwaniem efektywnego współkształtowania przyszłości i wymyślenia świata na nowo.
Więcej informacji o Porozmawiajmy o Bauhausie
Aktivist jest jednym z patronów wydarzenia