W Kalifornii kupisz psa tylko ze schroniska – właśnie weszło w życie rewolucyjne prawo

Na takie wiadomości czekamy w 2019 roku! Władze stanu Kalifornia wprowadziły przepis, które mamy nadzieję, zainspiruje również innych prawodawców.

Przepis o numerze AB 485 stanowi, że w sklepach ze zwierzętami będą mogły być sprzedawane tylko psy pochodzące ze schronisk. Oznacza to, że osoby chcące nabyć rasowe psy z hodowli będą musiały zwrócić się bezpośrednio do ich właścicieli, co z pewnością utrudni zakup i podniesie cenę.
Co więcej, kalifornijskie sklepy mają od teraz obowiązek przedstawiania bardzo dokładnych informacji na temat zwierząt, ich stanu zdrowia i pochodzenia. Informacje takie mają być wywieszane w widocznym miejscu np. koło klatki lub kojca. Niestosowanie się do przepisów skutkować ma nałożeniem grzywny w wysokości 500 dolarów.

Nowe prawo to szansa na zmianę przyzwyczajeń nie tylko w Kalifornii. Według American Society for the Prevention of Cruelty to Animals (ASPCA) do amerykańskich schronisk co roku trafia około 6,5 miliona zwierząt (nawet 1,5 miliona zwierząt jest usypianych!).

Kalifornijska ustawa to kopia pomysłu z Wielkiej Brytanii. Brytyjskie ustawy nazywane są „Prawem Lucy” na cześć uratowanego z pseudohodowli spaniela, którego historię kilka lat temu śledziło całe Królestwo.

-->