Wystawa: Krzysztof Niemczyk w Mocaku. Sytuacjonista, pisarz, malarz

Krzysztof Niemczyk (1938–1994) – legendarny krakowski twórca: pisarz, malarz, pianista, performer i autor niekonwencjonalnych działań artystycznych – przyjaźnił się z kręgami Galerii Foksal, Galerii Krzysztofory oraz z Tadeuszem Kantorem i Henrykiem Stażewskim.

 

Był synem skrzypka Wacława Niemczyka, bratem aktorki Moniki Niemczyk oraz bratankiem aktora Leona Niemczyka. Funkcjonował na marginesie życia artystycznego. Przechadzał się po Krakowie z drewnianym ptaszkiem na ramieniu lub z kartonowymi skrzydełkami przyczepionymi do koszuli. Otwarcie mówił o swoim biseksualizmie, w akcjach sytuacjonistycznych często się obnażał. Za swój skandalizujący styl życia był kilkakrotnie aresztowany i umieszczany w szpitalu psychiatrycznym.

Dzięki zabiegom Anki Ptaszkowskiej, współzałożycielki Galerii Foksal, po jego śmierci, w 1999 roku, ukazała się w Paryżu legendarna powieść Niemczyka Kurtyzana i pisklęta, ukończona jeszcze w 1967 roku (wydanie polskie: korporacja ha!art, 2007).

Wystawa ma przypomnieć postać bezkompromisowego, niezależnego artysty. Pokażemy fragmenty rękopisów Niemczyka, jego obrazy, fotografie portretowe i zdjęcia dokumentujące jego akcje artystyczne oraz pochodzące z rodzinnego archiwum pamiątki: listy do siostry, płyty z jego kolekcji muzycznej, książki.

Wystawie towarzyszyć będzie teatr multimedialny pod tytułem Ja, Krzysztof w reżyserii Natalii Korczakowskiej, z Moniką Niemczyk w roli głównej. Po opracowaniu dokumentacji z przedstawienia powstanie publikacja zawierająca DVD oraz obszerne kalendarium Krzysztofa Niemczyka. W przyszłości zamierzamy wydać osobną książkę na jego temat.

 

Dodaj komentarz

-->