Wystawa: Znacznie Wcześniej Diany Lelonek

Lookout Gallery ma przyjemność zaprosić na wernisaż pierwszej indywidualnej wystawy Diany Lelonek, jednej z laureatek tegorocznej edycji sekcji #ShowOFF Miesiąca Fotografii w Krakowie.

Znacznie wcześniej jest wyrazem tęsknoty za naturą i tym, co łączyło z nią naszych przodków. Przyroda w pracach Diany Lelonek jest niezwykła: jednocześnie pociągająca
i niepokojąca. Wywołuje szereg kontrastowych emocji: tęsknotę, fascynację i poczucie zagrożenia.

W poszukiwaniu źródeł tych odczuć artystka cofa się w czasie do momentu, kiedy naturę i człowieka łączyła jeszcze pierwotna więź. Żeby ją odtworzyć próbuje na nowo zrównać człowieka z innymi gatunkami. Przedstawia ludzi jako podglądane przez ukrytą kamerę stado, na wzór zwierząt z filmów przyrodniczych. Pozbawia ich wizerunki tożsamości, odbierając im twarze, które przykrywa mchem i ziemią. Stara się, żeby w jej obiektywie ludzie stali się znów tylko zunifikowanymi, pozbawionymi indywidualności elementami przyrody. Dalsze prace ujawniają jednak, że proces ewolucji i cywilizacji człowieka jest nieodwracalny – podglądane przez artystkę stadko nagich mężczyzn spłoszone biegnie zakładać kąpielówki.

Znacznie wcześniej Diany Lelonek koncentruje się na pustym miejscu – wyrwie pozostałej po przerwanej przez ludzi więzi z naturą.

Diana Lelonek (ur. 1988)
Studentka ostatniego roku fotografii na Wydziale Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Artystka wizualna, fotografka. Medium fotograficzne traktuje jako punkt wyjścia i pole eksperymentu, łącząc je z innymi mediami. Tworzy kolaże, instalacje i video-instalacje. Wraz z Markiem Kucharskim laureatka tegorocznej edycji sekcji #ShowOFF Miesiąca Fotografii w Krakowie. Mieszka i pracuje w Warszawie.

#Wernisaż: #22.05 start: 19.00
#Wystawa: #23.05 – #28.06

#LookoutGallery
Otwarta w kwietniu 2012 roku Lookout Gallery specjalizuje się w fotografii i promuje twórczość współczesnych artystów z Polski i z zagranicy. Galeria prowadzi stałą współpracę nie tylko z fotografami, ale także z doświadczonymi kuratorami i ekspertami
w dziedzinie fotografii i sztuk wizualnych. Jej program obejmuje organizowanie wystaw i promocję artystów oraz działalność publicystyczną i edukacyjną na rzecz rozwoju fotografii jako sztuki i obiektu kolekcjonerstwa.

Dodaj komentarz

-->