Zobaczyć muzykę… na wystawie „Wiosna, wiosna – to mi graj….”
#PacodeLucia obok Jacka White’a, #JimiHendrix obok Miles’a Davisa, Ray Charles obok Warrena Haynsa. Jest tylko jedno miejsce, gdzie można spotkać się z ich muzyką… nie słysząc jej wcale. Tym miejscem jest wystawa plakatów i płaskorzeźb studentów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie „Wiosna, wiosna – to mi graj”, którą w dniach #26.04 – #15.05 będzie można zobaczyć w Klubie Kultury Saska Kępa przy ul. Brukselskiej 23 w Warszawie.
Na uroczyste otwarcie wystawy w sobotę #26.04. o godz. 18:00 połączone z koncertami zespołów Bisquit i Sunday Alternative Rockers zapraszają Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, Rektor ASP w Warszawie prof. Adam Myjak, dyrektor #TomoGuitars Tomek Niemiec oraz dyrektor Klubu Kultury Saska Kępa Maria Juszczyk. Wstęp wolny.
Wszystkie małe dzieci potrafią świetnie rysować i malować. Powód jest prosty – w początkowym okresie naszego rozwoju język wizualny, który jest jednym ze zmysłów służących komunikowaniu się z otoczeniem, dominuje. To trwa do momentu gdy język słowa, język literacki zaczyna być dominujący. I wtedy wiele dzieci traci tę swobodę w wyrażaniu siebie poprzez rysowanie i malowanie – tłumaczy prof. Lech Majewski z warszawskiej ASP, pomysłodawca wystawy. U naszych studentów staramy się przywracać i rozwijać tę ważną dla artysty indywidualną umiejętność posługiwania się językiem wizualnym.
Efektem tych działań są prace studentów #ASP w Warszawie. Na warsztat wzięli oni bliskich sobie instrumentalistów i – wyłącznie za pomocą środków plastycznych – podjęli się interpretacji wykonywanej przez nich muzyki. Tym samym przełożyli język muzyki na język wizualny.
Oprócz plakatów wykonanych przez studentów profesora Lecha Majewskiego zobaczymy płaskorzeźby wykonane przez studentów profesora Adama Myjaka – łącznie ponad 30 prac. Wśród autorów oprócz Polaków znaleźli się także studenci z Niemiec, Czech, Francji, Węgier i Turcji.
Zarówno język plastyczny (język wizualny), jak i język muzyczny w swej strukturze posługują się głównie pojęciami abstrakcyjnymi, odmiennymi od języka literackiego. To dlatego otwarcie wystawy uświetnią dwa odmienne stylistycznie zespoły zaproponowane przez Tomka Niemca z TomoGuitars – pracowni lutniczej i miejsca spotkań muzyków.
#Bisquit to zespół, który emocje w muzyce buduje w oparciu o intrygujący wokal głównej wokalistki, proste, akustyczne piosenki i bardziej rozbudowane formy, które potwierdzają ogromną wrażliwość na dźwięki i słowa członków zespołu. W kwietniu br. piosenka z najnowszej płyty „Lilly” znalazła się w pierwszej 10-ce Listy Przebojów Trójki.
#SundayAlternativeRockers to z kolei formacja w której skład weszli uznani muzycy, na co dzień grający w zespołach reprezentujących bardzo odmienne style muzyczne. m.in. Reds, Video i Papa D. Muzyczne emocje malują energetycznymi, gitarowymi kawałkami o klubowym zacięciu.