“WAWA” BRODKI

Już 26 lipca odbędzie się premiera albumu “WAWA”. To projekt, do którego z okazji 80. rocznicy Powstania – Muzeum Powstania Warszawskiego zaprosiło Monikę Brodkę. Artystka objęła rolę kuratorki oraz dyrektorki artystycznej.

W tym roku mija 20 lat od mojej przeprowadzki do Wawy. Ta ważna dla mnie data zbiegła się z 80leciem wybuchu Powstania warszawskiego. Na zaproszenie Muzeum Powstania Warszawskiego stworzyłam płytę o moim mieście z całym jego chaosem, brudem i trudną historia w tle – mówi artystka.

Monika Brodka zaprosiła wyjątkowych gości i tak powstało 10 utworów – oryginalnych kompozycji oraz coverów, oddających hołd Warszawie. Do wspólnego hołdu dla miasta znaleźli się: Marcin Masecki, Sam Gendel, EABS, Hades, 2K88, Błoto, WaluśKraksaKryzys, The Brutals i Księżyc.

Pracując nad płytą – najważniejszy jest dla mnie dialog. Samo zmierzenie się z różną wrażliwością gości czy różnym myśleniem o tym mieście, jest dla mnie bardzo ważne i właśnie to zapamiętam z tej pracy. Poprzez kontrast w doborze artystów opowiadam emocjonalną historię, tak jak ja odbieram Warszawę – z całym jej brudem, misz-maszem architektonicznym i brakiem oczywistego piękna – dodaje Brodka.

Jaka jest Warszawa Brodki? Piękna w nieoczywisty sposób. Z całym jej chaosem, burzliwością, rozedrganiem, historią, brudem i czystymi chwilami, gdy miasto budzi się do życia. Brodka odbiera ją i opowiada emocjami, bo na jej oczach miasto nieustannie się zmienia, podważa, dekonstruuje i powstaje na nowo. Tak jak Monika. W tętniącej życiem tkance stolicy, jej ruchu i zmianie słyszy muzykę. Kakofonia klaksonów i syren, hejnał, stare piosenki – w każdy kamień i historię miasta są wpisane dźwięki.  Te oczywiste, znane ze szlagierów, i te, którą usłyszeli zaproszeni przez Brodkę goście.

Praca nad “WAWĄ” dała mi możliwość opowiedzenia o Powstaniu w nieoczywisty sposób, od strony humanistycznej. Na muzykę i towarzyszące jej dźwięki przenosimy emocje zrywu, romantyzmu, okrucieństwa wojny, niepewności, melancholii, żałoby. Dlatego też na tej płycie mówię o tym wydarzeniu poprzez analizę różnych emocji. Poprzez dźwięki opowiadam o naszym człowieczeństwie, przez co przeszliśmy – opowiada Brodka.

W dniu premiery albumu, 26 lipca Parku Wolności na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się wyjątkowy koncert, promujący wydawnictwo. Tego wieczoru, oprócz Brodki i towarzyszącego jej zespołu, na scenie pojawią się specjalnie zaproszeni goście.

 

Zdjęcia: Materiały prasowe

-->