Na dwa wyjątkowe wydarzenia on-line zaprasza w tym miesiącu warszawskie centrum innowacji literackich Big Book Cafe. Rafał Maćkowiak interpretuje prozę Édouarda Louisa, a Magdalena Cielecka opowiada o swoich lekturowych wyborach!
Big Book Cafe w lutym 2021
W lutym w Big Book Cafe startuje nowa seria słuchowisk z muzyką na żywo. W poniedziałek 15 lutego o godz. 20.00 cykl NA GŁOS. PROZA FRANCUSKA LIVE otworzy „Historia przemocy” Édouarda Louisa, wielkiej literackiej gwiazdy znad Sekwany. Młody paryżanin wraca do domu w wigilijną noc po udanej kolacji z przyjaciółmi. Jest czwarta nad ranem i ulice są puste. Nieopodal domu zaczepia go nieznajomy. Decyzja o tym, czy zaprosi go do środka, czy nie, na zawsze zmieni życie głównego bohatera. Édouard Louis na wielu planach narracyjnych snuje fascynującą opowieść o tym, co dzieje się z człowiekiem, który doświadcza przemocy.
Fragmenty tej głośnej powieści w Big Book Cafe przeczyta Rafał Maćkowiak, wybitny aktor teatralny i filmowy, znany m.in. z obrazów „Senność” Magdaleny Piekorz i „33 sceny z życia” Małgorzaty Szumowskiej oraz spektakli Krzysztofa Warlikowskiego i Grzegorza Jarzyny. Oprawę muzyczną stworzy znakomity kompozytor i wirtuoz trąbki Rafał Dubicki, który współpracował z takimi artystami jak: Ray Wilson, Alex Band Aleksandra Maliszewskiego, Pendofsky, Michał Sołtan, a także nagrał muzykę m.in. do filmu „Jestem mordercą”. O książce “Historia przemocy” i jej autorze opowie znany krytyk i dziennikarz Michał Nogaś.
Pisarz Édouard Louis, właściwie Eddy Bellegueule, pochodzi z północnej Francji. Jego pierwsza autobiograficzna powieść „Koniec z Eddym” (w Polsce wydana w 2019 roku) odniosła niebywały sukces: autor w wieku 22 lat otrzymał pierwszą w życiu nominację do Nagrody Goncourtów, jednej z najbardziej prestiżowych nagród literackich na świecie, a debiutancka powieść sprzedała się we Francji w nakładzie ponad 300 tysięcy egzemplarzy i została opublikowana za granicą w 25 językach. Od tego czasu Louis napisał dwie kolejne osnute na faktach powieści: wydaną we Francji w 2016 roku „Historię przemocy” (polskie wydanie z 2018 roku) i najnowszą „Qui a tué mon père” (po francusku ukazała się w maju 2018 roku, po polsku – pod tytułem „Kto zabił mojego ojca” – planowana jest w 2021 roku).
Autor kilkakrotnie gościł w Polsce: m.in. w centrum Big Book Cafe w Warszawie w 2019 r.
Wieczory w Big Book Cafe zatytułowane NA GŁOS to cykl literackich opowieści o współczesnej Europie. Fragmenty wybranych utworów interpretują znakomici aktorzy i aktorki, a czytanie wzbogaca muzyka na żywo. Tradycyjnie już na początku wieczoru autorskie wprowadzenie w treść i nastrój książki wygłasza znany pisarz albo krytyk literacki. Po świetnie przyjętej serii wydarzeń poświęconych prozie rosyjskiej, brytyjskiej i niemieckiej w tym roku centrum literackie na Starym Mokotowie w Warszawie zaprasza do obcowania z literaturą francuską i skandynawską. W planach wieczory z „Serotoniną” Michela Houellebecqa oraz „Zazi w metrze” Raymonda Queneau.
W czwartek 18 lutego o godz. 20.00 gościem spotkania z cyklu KSIĄŻKI MOJEGO ŻYCIA będzie Magdalena Cielecka. Tylko w Big Book Cafe można posłuchać autorytetów – artystów i wybitnych przedstawicieli rozmaitych profesji, którzy opowiadają, jak czytanie pomogło im osiągnąć marzenia i spełnienie. Co czyta jedna z najwybitniejszych polskich aktorek? Ile miejsca w jej życiu i domu zajmuje literatura? Czy półki są pełne dzieł Prousta, Eurpidesa, Levina, na podstawie których tworzy swe wielkie teatralne role i czy do poduszki czyta Bator, Mroza albo Wiśniewskiego, których książki ożywia dla nas na małym i dużym ekranie? Pytać będzie Paulina Wilk. W jej autorskim cyklu gościli już: artystki Maria Peszek i Magda Umer, dziennikarze Magda Mołek i Dariusz Rosiak, endokrynolog prof. Krystian Jażdżewski, prawnik Adam Bodnar, sportowiec Tomasz Majewski i polityk Rafał Trzaskowski.
Wydarzenia można oglądać na żywo w transmisji na Facebooku Big Book Cafe oraz w retransmisji na kanale You Tube Big Book Cafe.
Zimowy repertuar Big Book Cafe dostępny jest na http://bigbookcafe.pl/repertuar/
Szczegóły wydarzeń także na profilu facebook.com/bigbookcafe.
Big Book Cafe to centrum innowacji literackich stworzone przez Fundację „Kultura nie boli“. Działa w Warszawie od 2017 r. Zostało nagrodzone Wdechą dla Miejsca Roku przez magazyn „Co Jest Grane 24“.