„Serce wszystkiego, co istnieje”, czyli nieznana historia wodza Siuksów – recenzja

źródło: Wydawnictwo Czarne

„Serce wszystkiego, co istnieje” to trzecia po „Imperium księżyca w pełni” i „Krwi i burzy” pozycja w serii amerykańskiej wydawnictwa „Czarne”, opisująca dzieje rdzennych mieszkańców kontynentu amerykańskiego. I, nie ujmując niczego wspomnianym pozycjom, zdecydowanie najlepsza.

Tym razem, po opowieściach o plemionach Komanczów i Nawahów, na prawie 500 stronach otrzymujemy szczegółowo opisaną historię Siuksów oraz ich wielkiego wodza Czerwonej Chmury, który w połowie XIX wieku siał postrach na amerykańskich Wielkich Równinach. To jedyny Indiański przywódca w historii, któremu udało się zmusić prące na zachód wojska Stanów Zjednoczonych do kapitulacji i podpisania rozejmu na jego warunkach. Dlaczego w takim razie mało kto o nim słyszał, a  dużo bardziej medialnymi postaciami są Szalony Koń czy Siedzący Byk? Odpowiedź poznacie podczas lektury.

„Serce wszystkiego, co istnieje” to kopalnia fascynującej wiedzy o koszmarnie ciężkiej drodze, jaka czekała amerykańskich osadników przemierzających szlak Oregoński czy szlak Bozemana w poszukiwaniu lepszego życia. To także niezwykle plastyczne opisy koszmarnie niebezpiecznego, pełnego niewygód życia codziennego w fortach i obozach pogranicza oraz fenomenalny zapis stopniowego rozwoju technologicznego, który pozwolił ujarzmić Dziki Zachód. Podobał Wam się film Kevina Costnera „Tańczący z Wilkami?” Ta książka to jego niebywale obszerny suplement.

 

„Serce wszystkiego, co istnieje”

Autorzy: Tom Clavin, Bob Drury

Wydawnictwo „Czarne”

Dodaj komentarz

-->