Słowo „nowoczesność” stoi w samym centrum październikowej odsłony wystawy designu w DESA Unicum. Sprawdźcie na jakie przedmioty szczególnie warto zwrócić uwagę!
70 lat temu w polskim designie rozpoczęła się era „nowoczesności”. Wystawa „Design. Oblicza nowoczesności” w DESA Unicum oferuje szeroki wybór obiektów wykonywanych seryjnie, ale i tych eksponujących indywidualne możliwości projektantów. Meble, porcelana, szkło, a nawet… warszawski neon. Bogata kolekcja.
Neon „Jubiler” – symbol nowoczesnej Warszawy
Neon to nocny książę październikowej wystawy designu w DESA Unicum. W latach 80. XX w. rozświetlał szarą rzeczywistość Warszawy rogu ulicy Kruczej i Alei Jerozolimskich. Cała kompozycja składała się z trzech części: dużego neonu u góry budynku, elementu dekoracyjnego łańcucha na całej elewacji oraz prezentowanego na aukcji napisu „Jubiler”, liczącego niemal 3 m szerokości i ponad 2 m wysokości. Należy podkreślić, że neon był nie tylko reklamą marki, ale przede wszystkim symbolem nowoczesności, atrakcją dzielnicy i punktem orientacyjnym miasta. Był broszką ówczesnej rzeczywistości z charakterystyczną typografią i stylizowanym francuskim „r”, kaligraficznie podkreślającym cały napis. Wykonawcą neonu było Stołeczne Przedsiębiorstwo Instalacji Reklam Świetlnych, firma, która jako pierwsza po wojnie zajęła się reklamą świetlną i szeroko pojętą informacją wizualną.
Regały wciąż na topie
Prezentowane na wystawie cztery eksponaty – dwie komody, stolik kawowy oraz regał – to kwintesencja stylu brukselskiego. Zwłaszcza ponadczasowy regał projektu Ludvika Volaka, wykonany z fantazyjnie ułożonych pasm sklejki, przeżywa obecnie renesans i zyskuje wciąż nowych miłośników. To wielofunkcyjny mebel, który może służyć jako regał na książki, kwietnik, a nawet jako ścianka oddzielająca wnętrze. Wyróżnia się na tle innych mebli epoki oraz tych powstających dzisiaj – półki tworzą ciekawą geometryczną kompozycję, na której znajdzie się miejsce na wszystko. Regał powstał w firmie Dřevopodnik Holešov, która została założona w 1958 roku i specjalizowała się w tworzeniu wysokiej jakości mebli drewnianych.
Piękne, wnętrzarskie ozdoby
Na wystawie „Design. Oblicza nowoczesności” będziemy migli zobaczyć szeroki wybór drobnych przedmiotów codziennego użytku, takich jak patery, serwisy do kawy, wazony oraz wszelkiego rodzaju figurek ozdobnych. Obecne na ekspozycji i podczas aukcji dekoracje rewelacyjnie sprawdzą się zarówno w nowoczesnych mieszkaniach, jak i tych urządzonych w stylu vintage. Dzięki przystępnym cenom dostępne są dla każdego, nie tylko dla kolekcjonerów.
Program wystawy
Termin: sobota, 7.10.2023
Godz. 12:00: „Design. Oblicza nowoczesności” – oprowadzanie kuratorskie po wystawie przedaukcyjnej z Mariuszem Pendraszewskim (DESA Unicum)
Godz. 13:00: „Piękne i przemyślane – o projektach Hanny Lachert” – rozmowa z Katarzyną Jasiołek, autorką książki „Hanna Lachert. Wygoda ważniejsza niż piękno”; prowadzący: Mariusz Pendraszewski (DESA Unicum)
Godz. 14:00: „Książęta warszawskiej nocy. Neony doby PRL-u” – wykład Julii Majewskiej (Uniwersytet Warszawski)
Godz. 15:00: „Organica” – oprowadzanie po wystawie Aleksandry Kujawskiej z udziałem artystki.
Zdjęcia: Materiały prasowe