Podwójne ceny w niemieckich marketach! Ile popularne produkty kosztują naszą planetę?

koszty klimatyczne żywności
Fot: nrd/Unsplash

Ile kosztuje żywność? To dobre pytanie!

Podwójne ceny w niemieckich marketach

Zazwyczaj stojąc przy półce w sklepie rozważamy tylko, czy produkt jest tańszy, czy droższy od konkurencyjnego. Tymczasem niemiecka sieć supermarketów Penny wpadła na bardzo nietypowy pomysł, mający na celu uświadomienie konsumentom, że pieniądze, które muszą zapłacić za produkty przy kasie to nie jedyne koszty, które ponoszą w związku z nabyciem konkretnego produktu.
Pretekstem do akcji były badania naukowców z Uniwersytetu w Augsburgu, którzy wyliczyli, jakie koszty ponosi środowisko naturalne. Na bazie badań stworzono podwójny cennik, w którym uwzględniono koszty, jakie ponosi środowisko. I w ten oto sposób na półkach marketu Penny w Berlinie znaleźć możecie podwójne ceny. Przykładowo za litr mleka o przedłużonej trwałości możecie zapłacić o 96 centów więcej, zaś za litr mleka ekologicznego o 75 centów więcej. Przy każdym z produktów podano też ile kosztuje, np. emisja gazów cieplarnianych potrzebna do wyprodukowania porcji danego produktu.
Eksperyment ma na celu uświadomienie konsumentom, które produkty są lepsze dla środowiska i jak wiele możemy zmienić, rezygnując z niektórych naszych nawyków.
Niemcy ogólnie przodują w rozwiązaniach ekologicznych. Kraj ten zapowiedział, że już wkrótce, jako pierwszy w Europie wprowadzi całkowity zakaz produkcji i sprzedaży jednorazowego plastiku.

-->