Otwarto pierwsze w Polsce muzeum historii społeczności queer 

W Warszawie otwarte zostało pierwsze w Polsce muzeum historii społeczności queer. Jako pierwsza tego typu placówka w Polsce i jedna z nielicznych na świecie, Muzeum będzie uzupełniać historię głównego nurtu, upominać się o to, co zapomniane, wymazane i przemilczane, odzyskiwać i przywracać miejsce historiom mniejszościowym.

 
To wyjątkowy moment, który stworzyliśmy wspólnie z Wami – dla Was i o Was. To przestrzeń pełna miłości, pamięci i dumy, w samym sercu Warszawy! Muzeum to nie tylko miejsce pamięci, ale również badań nad przeszłością i przyszłością. Na niewielkiej powierzchni zgromadziliśmy dla Was 150 eksponatów, a w archiwum (które otworzymy dla Was 27.12) ponad 100 tysięcy. To oficjalne dokumenty, pamiątki, przedruki i artefakty, które QueerMuzeum otrzymało od prywatnych osób – zachęcają do odwiedzin założyciele organizacji Lambda Warszawa.
 
 

QueerMuzeum powstało z inicjatywy Lambdy Warszawa, najstarszej w Polsce organizacji LGBTQ+, prowadzącej rozległą działalność społeczną i pomocową. Pod opieką Muzeum znajdzie się Archiwum Lambdy Warszawa, największe polskie archiwum społeczności osób nieheteronormatywnych, które jest gromadzone od 1997 roku. To ponad 100 000 jednostek archiwalnych – wycinków prasowych, czasopism, ulotek, plakatów, dokumentów, zdjęć, etc. z lat 1906–2024. W tworzeniu Muzeum pomaga działająca społecznie Rada Programowa – łącznik ze środowiskami aktywistycznymi i badawczymi oraz zalążek społeczności, którą QueerMuzeum chce wokół siebie stworzyć.

Muzeum mieści się w eksponowanej lokalizacji – w centrum stolicy, przy ulicy Marszałkowskiej 83. Wstęp jest bezpłatny. Na parterze, za witryną, znajduje się ogólnodostępna przestrzeń wystaw i projektów czasowych, ze stale eksponowanym kalendarium historii LGBTQ+ w Polsce. Na antresoli będzie można skorzystać z zasobów Archiwum i Biblioteki. Wiosną 2025 roku na elewacji QueerMuzeum zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca osoby LGBTQ+ prześladowane w okresie II wojny światowej. Pierwsze tego typu upamiętnienie w Polsce. Muzeum  będzie wykorzystywać swoją skalę i oddolny charakter jako atut i eksperymentować ze sposobami badania i opowiadania historii, na które być może nie mogą sobie pozwolić większe i bardziej okrzepłe instytucje. Jest intencjonalnie niepełne, niedokończone, ewoluujące. Niesforne, niepokorne, przegięte. 

Muzeum będzie tworzyć żywą i wielowątkową opowieść, która odzwierciedla bogactwo i zmienność doświadczeń osób kłirowych. Będzie zarówno celebrować wspólną historię, sprawczość, moc indywidualnego i zbiorowego oporu, jak i upamiętniać ofiary dyskryminacji i przemocy. Chcemy być muzeum uczącym się, opartym na szczerości i uczciwości wobec własnej historii. Muzeum istnieje tu i teraz, a fundament historii i tradycji potrzebny jest do tego, by świadkować teraźniejszości i towarzyszyć społecznościom kłirowym w walce o ich prawa i dobrostan, zachęcać do wyobrażania sobie i tworzenia lepszej przyszłości – czytamy w opisie muzeum. 

Zdjęcia: QueerMuzeum Warszawa

 

 

-->