Przed nami jubileuszowa – 20. edycja Nocy Muzeów. Udział w tegorocznej akcji zgłosiło 312 instytucji, które przygotowały 336 wydarzeń, większość specjalnie na tę noc. Blisko 50 placówek weźmie udział w Nocy Muzeów po raz pierwszy. Do zobaczenia 18 maja!
Przypomnijmy, że Noc Muzeów jest imprezą ogólnoeuropejską. Pierwsza odbyła się w Berlinie w 1997 r. Sukces imprezy był tak duży, że kolejne europejskie miasta, w tym Warszawa od 2004 r, również zdecydowały się na organizację podobnych przedsięwzięć. W Polsce przybrała szerszą formułę niż w innych krajach. Placówki biorące udział w Nocy Muzeów to miejsca związane m.in. ze sztuką, kulturą i historią. Zapewniają one ciekawą i bogatą rozrywkę, a także pokazują pomieszczenia na co dzień niedostępne.
Sprawdźcie najciekawsze wydarzenia
10-lecie Pokoju na lato – koncert Mikromusic i goście. W Noc Muzeów świętujemy podwójny jubileusz: 10-lecie działalności Pokoju na lato, kulturalno-rekreacyjnego pawilonu przy Muzeum Powstania Warszawskiego, oraz 20-lecie Mikromusic, zespołu założonego przez Dawida Korbaczyńskiego i Natalię Grosiak, zdobywcy Fryderyka 2020 w kategorii Muzyka poetycka. Podczas koncertu usłyszymy przedpremierowo utwory z nowej płyty Mikromusic, gościnnie wystąpią Julia Pietrucha i Miuosh. Nie zabraknie też punktu sitodruku i zmywalnych tatuaży, gdzie pokojowi goście będą mogli nadrukować na swoich ubraniach, torbach lub skórze gołąbka – symbol Pokoju na lato.
Stanowisko sitodruku i zmywalnych tatuaży od Zuzy Tokarskiej z OdPodszewki – godz. 19.30, wstęp wolny koncert – liczba miejsc ograniczona, start: godz. 21.30, wstęp wolny.
Coutry karaoke i wystawa Jana Możdżyńskiego
Wieczorne karaoke z motywem przewodnim – country. HOS Gallery na jeden wieczór zmieni się w Nashville, stolicę tego muzycznego gatunku. Jan Możdżyński na najnowszych płótnach dekonstruuje kulturowe klisze. Wystawa to eklektyczno-kampowe połączenie spaghetti westernu i queerstorycznej fantazji na temat Dzikiego Zachodu, w której voguingujące kowbojki walczą o lepsze jutro w saloonowym entourage’u. Wdziejmy kapelusze i kowbojki, zabierzmy banjo i tamburyn, wyśpiewajmy troski z Johnem Cashem, Bobbem Dylanem i Dolly Parton. Lub Beyonce i Taylor Swift. This aint Texas.
Wydarzenie towarzyszące wystawie Jana Możdżyńskiego “Miłosny Rewolwer“ (10.05 – 15.06.2024).
Wernisaż: 10.05.2024, godz. 19:00 – 21:00
Karaoke: 18.05.2024, godz: 19:00 – 22:00
Cwiszn di szures/ צװישן די שורות / Między wierszami
Pierwsza w historii Noc Muzeów w warszawskim Centrum Kultury Jidysz! Możliwość przy świetle nocnych lampek wystukać na maszynie fragmenty literatury żydowskiej – mniej znane utwory poetek jidyszowych czy fragmenty klasyków literatury jidysz. A może zechcesz dopisać coś między wierszami…? Nocne, kolektywne pisania na maszynach.
Dancing Queen – pokaz w Multimedialnym Parku Fontann
Nieopodal Bulwarów Wiślanych w Multimedialnym Parku Fontann na Podzamczu Stołeczna Estrada co roku przygotowuje nowe pokazy świetlno-dźwiękowe. Na ekranie wodnym widzowie oglądają spektakularne połączenie obrazu, wody, muzyki i świateł. Tegoroczny pokaz “Dancing Queen“ to zachwycająca animacja, efektowane projekcje laserowe i taniec fontann w rytm przebojów zespołu ABBA, które porywają do tańca pokolenia widzów. Wydarzenie jest częścią sezonu pokazów, który będzie trwał od początku maja do końca września – w każdy piątek i sobotę.
Design i malarstwo w Duxiana Warszawa
Wystawa najsłynniejszych dzieł Bruno Mathssona, ikony designu z lat 50. i 60. XX w. Bruno Mathsson nazywany jest ojcem designu skandynawskiego, a jego dzieła od lat prezentowane są na całym świecie.
Wystawa obrazów (olej na płótnie) Elżbiety Dziurman – krakowskiej malarki współczesnej. Elżbieta Dziurman przez lata projektowała biżuterię, a malarstwo było jej odskocznią od codzienności. Jej malarstwo cechuje się abstrakcyjnym spojrzeniem na otaczająca nas naturę. Ekspresyjne, wyraziste w kolorystyce prace przyciągają spojrzenia oraz emanują pozytywizmem.
Elegancja przeszłości: Noc Biżuterii Vintage
Tego dnia będzie można obejrzeć, a nawet przymierzyć najpiękniejsze obiekty biżuteryjne z Francji, Włoch z lat 50.-70. XX wieku. Wszystko to w kamienicy przy alei Solidarności 93 (dawne Leszno 13) wybudowanej 1910 roku, gdzie mieściła się modna kawiarnia Pod Fontanną. Wykład o każdej równej godzinie oraz oprowadzenie po galerii biżuterii przez wykwalifikowanych specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w zakresie biżuterii dawnej, których łączy pasja do sztuki. To kolejny już 4 cykl spotkań i opowieści o biżuterii począwszy od muzealnej XIX w. poprzez fascynację art deco, po nowsze trendy.
Inspirowane Japonią – wystawa prac Hakyi Gago oraz warsztaty kaligrafii i origami
W przyjaznej przestrzeni można będzie obejrzeć unikatowe prace malarskie Hakyi Gago, polsko-japońskiej artystki. Hakya maluje głębokie morze i tkwiące w nim życie, pielęgnując w sobie japońską część siebie. Będzie również możliwość bezpośredniego spotkania z artystką. Równolegle do wystawy półgodzinne warsztaty origami zakończone wieszaniem prac na bambusowym drzewku życzeń oraz 45 minutowe warsztaty kaligrafii japońskiej. Warsztaty poprowadzi Chie Piskorska – właścicielka MakiMaki Friends, rodowita Japonka.
Warsztaty origami 18:00 / 18:30 / 19:00, max. 8 osób powyżej 8 lat z opiekunami.
Warsztaty kaligrafii Japońskiej 20:00 / 21:00, max. 6 osób powyżej 12 lat.
Wstęp wolny.
Podróżnicy w Azji, Afryce i Europie. Dokąd i dlaczego podróżowali w 80 dni dookoła świata?
Prelekcje pracowników Wydziału Orientalistycznego UW, do wspólnej wyprawy do przeszłości z badaczami Orientu i podróżnikami z różnych stron świata, którzy przemierzali rozległe tereny od Azji po Europę i Afrykę. Eksperci WO UW opowiedzą o tym, jak dawniej podróżowano po Japonii, dlaczego Europejczycy wyprawiali się na tereny Imperium Osmańskiego i czego dawni indyjscy podróżnicy szukali w Europie. Wprowadzą słuchaczy do świata podróży wybitnych naukowców i charyzmatycznych odkrywców, Indiana Jonesów Azji Środkowej, których pasją były dawne, zapomniane i fascynujące kultury.
Pracownicy Wydziału Orientalistycznego przedstawią prelekcje z materiałami wizualnymi. Prelekcje odbędą się w godzinach od 18:00 do 22:00. W auli jest 160 miejsc siedzących, a aula mieści się na parterze.
Uwolnić Światozwierza, czyli warsztaty z robienia mydełkowych i drewnianych zwierzątek
FlabLab Wbijaj! i ArtLab, dwie miejskie pracownie kreatywne Warszawskiego Laboratorium Innowacji Społecznych Synergia, łączą siły i zapraszają na dwa wyjątkowe warsztaty, podczas których będzie można zrobić Światozwierze! Na odwiedzających będą czekały stanowiska i materiały do skonstruowania drewnianych zwierzątek w FabLab Wbijaj! oraz wszystkie składniki niezbędne do zrobienia mydełkowych zwiarzątek w ArtLabie.
Warsztaty trwają około 60 minut, maksymalna ilość uczestników podczas jednych warsztatów to 12 osób, ostatnie wejście na warsztaty o godzinie 21. Podczas warsztatów dzieci niepełnoletnie pozostają pod opieką osób dorosłych.