Budowanie świadomości Polaków w temacie mody cyrkularnej

Nadprodukcja odzieży to wciąż kluczowy problem w branży mody. Czas pandemii tylko na chwilę zatrzymał branżę odzieżową i skłonił do refleksji. Zmiana nie dokona się sama. Możemy mieć realny wpływ na zmniejszenie nadprodukcji tekstyliów i wdrożenia odpowiedzialnych nawyków konsumenckich. Fundacja Play Sustain działa na rzecz etycznej mody. Angażuje się w różnorodne działania, poprzez które promuje zrównoważone trendy, współpracuje z projektantami i projektantkami, edukatorami akademickimi, praktykami mody i biznesu oraz osobami, które działają na rzecz ekologicznej i etycznej mody w Polsce i na świecie.

Flagowym projektem Fundacji jest pierwszy w Polsce konkurs mody upcyclingowej Designers Play Sustain, który skierowany jest do osób tworzących modę przyszłości. Do konkursu zgłosiło ponad 500 osób, w tym 211 osób wykonało projekty kolekcji. Jury wybrało 15 finalistów, którzy pokażą swoje kolekcje konkursowe podczas uroczystej Gali Finałowej Designers Play Sustain w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej, która odbędzie się 25 kwietnia 2024 o godzinie 20:00.


Konkurs Designers Play Sustain to naszym zdaniem doskonała promocja zrównoważonej mody  i platforma komunikacji z kreatywnymi osobami, które tworzą w duchu świadomej mody, przyjaznej dla planety. To oni są przyszłością w branży fashion, zmianą, którą jako fundacja kreujemy – podkreśla Agata Suchodolska-Maliszewska – dyrektor zarządzająca Fundacji Play Sustain.

Finał konkursu uprzedził Press Day Play Sustain na Mysiej 3 w Warszawie. Podczas wydarzenia odbyły się spotkania, m.in. z reżyserem pokazu na Gali finałowej, Waldemarem Szymkowiakiem. Reżyser udzielił finalistom cennych wskazówek. Obecni na wydarzeniu projektanci, którzy zakwalifikowali się do finału, otrzymali rekomendacje, jak podczas gali zaprezentować swoją kolekcję konkursową.

Dzieliliśmy się wiedzą merytoryczną, dotyczącą zagrożeń, jakie niesie za sobą branża tekstylna oraz przedstawiliśmy kreatywne rozwiązania. Przykładem może być upcykling, czyli nadawanie wyższej wartości surowcom odpadowym. Z zainteresowaniem obecni goście słuchali historii finalistów, tworzących unikalne kolekcje konkursowe. Duże zaciekawienie wzbudził prezentowany kompozyt tekstylny VIVE Texcellence, będący namacalnym przykładem obiegu zamkniętego – podkreślali organizatorzy wydarzenia.

 

 

Zdjęcia: Materiały prasowe

-->