35. lat Pracowni Tkactwa Artystycznego

Tkactwo artystyczne w Domu Kultury Zacisze ma już 35 lat. Gobeliny, które powstają w Pracowni są świadkami historii. Opowiadają o autorkach, ich energii, umiejętnościach, estetyce i motywach przewodnich, które w nich rezonują i zaprzątają im głowy. Organizowany 14 kwietnia wernisaż wystawy to idealny moment, aby podziwiać rękodzieło. 

 

Wartością Zaciszańskiej Pracowni tkactwa artystycznego jest zachowanie tradycji tkania ręcznego, prezentacja rękodzieła i sztuki tkackiej na najwyższym poziomie. Z perspektywy instytucji kultury równie ważny jest dla nas proces budowania wspólnoty i dobrych relacji. Gobeliny w Zaciszu są dziełami sztuki. Budzą zachwyt i uznanie. Często są nagradzane i doceniane przez ekspertów.  To jednostronne tkaniny wykonywane ręcznie na drewnianych ramach. Od splotów najprostszych, po skomplikowane wzory. Tkaniny unikatowe, nowoczesne, nasycone żywymi barwami. Tkane są z wełny w różnorodnych rozmiarach. Czasami stanowią wielkoformatowe dzieła, a innym razem miniaturowe formy. 


– 
Podczas tkania gobelinów trzeba się zrelaksować, czasami zatracić, być uważnym i świadomym. Być tu i teraz. To mindfulnessowa pasja. Do ramy nie wystarczy siąść na chwilę. Gobeliny są wymagające. Jednorazowo trzeba poświęcić im kilka godzin, a całej pracy nawet kilka lat. Niektóre z naszych artystek pracują z sobą od kilku, a nawet kilkunastu lat. Inne dołączyły stosunkowo niedawno. Jednak wszystkie zgodnie podkreślają terapeutyczne znaczenie tych spotkań, które dają im możliwość odprężenia, złapania oddechu w codziennej gonitwie. Dlatego tak ważna jest dla nich rozmowa, budowanie dobrych relacji, wsparcie i dzielenie się rękodzielniczym doświadczeniem. Jak zauważyła jedna z artystek, w słowie „spotkanie” ukryte jest „tkanie”– czytamy w informacji prasowej. 

Wydarzeniu towarzyszyć będzie koncert “Muzyczny kalejdoskop” w wykonaniu Duetu Małachowski & Karwowski w niezwykle ciekawym brzmieniowo składzie instrumentalnym – akordeon i klarnet. W repertuarze usłyszymy kompozycje twórców XX wiecznych, reprezentujących różne nurty stylistyczne (muzyka latynoamerykańska, francuska, polska, bałkańska, jazzowa, filmowa), a także arcydzieła kompozytorów muzyki klasycznej.

14 kwietnia 2024, niedziela, godz. 17.00 

Udział bezpłatny. Zapisy telefoniczne 22 679 84 69

Zdjęcia: Materiały prasowe

 

 

-->