Ten żyrandol żyje. I oczyszcza powietrze

źródło: Instagram

Pochodzący z Londynu projektant i inżynier Julian Melchiorri, stworzył niezwykły żyrandol, który nie tylko pięknie wygląda i rozświetla pomieszczenie, ale także oczyszcza powietrze. Wystawiony obecnie w muzeum V&A w ramach Londyńskiego Tygodnia Wzornictwa, „wydychający żyrandol” składa się ze szklanych liści, wypełnionych zielonymi algami, które absorbują dwutlenek węgla i wypuszczają tlen.

#londondesignfestival #victoriaandalbert #bionic #chandelier #julianmelchiorri

A post shared by Konna (@konna.arc) on

Żyjący żyrandol to nie tylko niesamowity ekologiczny produkt, który działa zbawiennie na środowisko, ale także pięknie zaprojektowany przedmiot. Można stosować go zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, a także modyfikować jego kształt.

The #BreathingChendelier by #JulianMelchiorri at #VictoriaAndAlbertMuseum #London

A post shared by Vincenzo Lerose (@vinzfromturin) on

Człowiek, który go zaprojektował, Julian Melchiorri. od lat zajmuje się badaniami biochemicznymi i łączeniem ich z technologią. Projekt żyrandola to właśnie wynik kilkuletnich testów, mających na celu skonstruowanie tzw. sztucznego liścia, bazującego na prostych zasadach fotosyntezy. Wydychający żyrandol wiszący w Londynie to na razie tylko prototyp, ale Melchiorri już myśli o użyciu technologii w skali przemysłowej i włączaniu jej do budynków przyszłości i przestrzeni miejskiej.