Zobacz projekty zgłoszone do konkursu KOŁO i zagłosuj na najlepszy

Pomyślcie o budynkach, których w miastach pojawia się najwięcej – apartamentowce, centra handlowe czy biurowce to inwestycje nieuniknione, ale często wcale nie ingerujące w miejską tkankę w najbardziej potrzebny sposób. Ciężko dyskutować z deweloperami, ale warto też pamiętać o miejscach służących  zarówno relaksowi, jak i pełniących podstawowe funkcje. Mówimy tu także o toaletach publicznych, kiedyś stojących w centrach miast, dziś poukrywanych lub likwidowanych z miejskiego krajobrazu, a przecież tak potrzebnych.

Dlatego od 20 lat KOŁO organizuje konkurs dla studentów i młodych architektów, w którym głównym zadaniem jest zaprojektowanie budynków z funkcją toalety publicznej, ale jednocześnie pełniących inne zadania. To więc nie tylko miejsce na przysłowiowe „siku”, ale także przestrzeń, gdzie mieszkańcy mogą przyjść na obiad czy drinka, postawić bezpiecznie rower, dowiedzieć się o wydarzeniach w okolicy czy nawet pójść na koncert.

Co roku do konkursu zgłaszanych jest około 300 prac. Warto zapoznać się ze zwycięzcami, a przede wszystkim już zrealizowanymi projektami. Sporo z nich na pewno znacie – na przykład widowiskowy Pawilon Plażowy na przeciwko Stadionu Narodowego w Warszawie albo toalety w Kazimierzu Dolnym czy przy Rondzie Mogilskim w Krakowie. W zeszłym roku natomiast młodzi architekci projektowali budynek w Starym Korycie Warty w Poznaniu. Zwycięski projekt z kinetyczną elewacją stwarzającą ruchome tło naprawdę robi wrażenie i ciężko nazwać go po prostu „miejskim szaletem”.

W tym roku szansę na taki nowoczesny i użytkowy obiekt będą mieli mieszkańcy Słupska. O tym, kto wygra i zgarnie 20 tys. złotych zadecyduje jury, złożone z wybitnych architektów i specjalistów. Ale na projekty, których jest już naprawdę sporo, głosować mogą także internauci. Typować można do 12 czerwca pod TYM ADRESEM – zwycięska koncepcja otrzyma Wyróżnienie Internautów. Aha – warto wspomnieć, że plakat tegorocznej edycji konkursu zaprojektował znany artysta i plakacista, Andrzej Pągowski, człowiek, który tematów tabu po prostu się nie boi. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *