Znamy program tegorocznej edycji festiwalu Radio Azja

Trzecia edycja Festiwalu Radio Azja, muzycznej odsłony Pięciu Smaków, odbędzie się w Warszawie od 4 do 8 grudnia.

W tym roku w Warszawie zagości pięć zjawiskowych zespołów z Azji, pozostających na peryferiach dominujących nurtów muzycznych. Artyści balansujący między tym, co popularne, wpadające w ucho i taneczne, a tym, co wymaga skupienia, otwartości i chęci poznania. Nawiązujący do lokalności jak i współczesnych, ogólnoświatowych trendów.

Tegoroczne Radio Azja będzie prawdziwym muzycznym tsunami. Po raz pierwszy na scenie festiwalu pojawią się muzycy z Nepalu oraz Tajwanu. Jak co roku, gościć będziemy wykonawców z Korei Południowej oraz Japonii. Zaprezentujemy także azjatycko-europejską kolaborację z udziałem jednego z najbardziej rozpoznawalnych twórców sceny elektronicznej. W programie pojawi się zarówno kameralny duet, budujący masywne, pulsujące fale dźwięku, jak i mikro-orkiestra serwująca potężną, hipnotyzującą, audio-wizualną mieszankę elektronicznych soundscapów z brzmieniem klasycznych instrumentów. Będą też momenty ciszy przed burzą i zespoły prezentujące elementy muzyki tradycyjnej, przepuszczone przez pryzmat awangardowych eksperymentów i undergroundowej energii.

Podczas Festiwalu Radio Azja 2019 wystąpią:

Jan Jelinek & Asuna Arashi

TR Warszawa, środa i czwartek 4, 5 grudnia 20.00

Koncertowa premiera materiału z wydanego wiosną albumu Signals Bulletin. Spotkanie dwóch pierwszoligowych pasjonatów elektroniki, długich dźwięków, muzycznych tekstur i dźwiękowych transformacji. Na ich kompozycje i improwizacje składają się meandrujące drony, pulsujące syntezatory, pętle dźwięków i gęste superprzestrzenie oparte na całej szerokości łuku harmonicznego.

Night
TR Warszawa, piątek 6 grudnia 20.00

Niegdyś avant metalowa, obecnie nawiązująca do muzyki tradycyjnej formacja, która w swojej twórczości inspiruje się bogactwem muzyki Nepalu. Artyści z upodobaniem podróżują do ustronnych, himalajskich miejscowości w poszukiwaniu ginących dźwięków i tradycji. Muzycy tworzą współczesne kompozycje z zastosowaniem klasycznych, nepalskich instrumentów.

WaqWaq Kingdom
999, piątek 6 grudnia 23.00

Noc muzyki tanecznej, dubowy rave z udziałem japońskiego kolektywu dj-skiego oraz duetu WaqWaq Kingdom. Performance Waq Waq to psychodeliczna mieszanka japońskiej muzyki tradycyjnej z jamajskim dancehallem, dubem, techno i rdzenną polirytmią soundtracków Nintendo. Ich teksty i wizualizacje nawiązują do mitologii shintoistycznej oraz festiwali matsuri, oddających cześć lokalnym bóstwom „Kama-sama”.

Unsounded Sound Project
TR Warszawa, sobota 7 grudnia 20.00

Najnowsze przedsięwzięcie czwórki wybitnych koreańskich muzyków i wokalistów. Na scenie pojawi się zarówno gayageum – klasyczna cytra, jak i szamańskie bębny, a autentyczny szamański wokalno-taneczny rytuał stanowić będzie część koncertu. Tradycyjna muzyka Korei jest dla zespołu punktem wyjścia do własnych poszukiwań – zaczerpnięte z tradycji elementy zostają wplecione we współczesną, minimalistyczną formę.

Go Go Machine Orchestra
TR Warszawa, niedziela 8 grudnia 20.00

Młody tajwański kwintet tworzący hipnotyzujące kompozycje na fortepian, marimbę, gitarę, elektronikę i syntezator, odwołujące się do minimalizmu, slowcoru i muzyki perkusyjnej. Potężne, nieograniczone, czasami majestatyczne brzmienie zespołu w pełni zasługuje na miano orkiestrowego. Repetytywne, masywne partie poszczególnych instrumentów tworzą teksturę przypominającą gigantyczną, rozpędzoną maszynerię.

Bilety w cenie 50 zl (koncerty w TR Warszawa) oraz 30 zł (Japoński rave w 999) do nabycia na stronach: radioazja.pl oraz eBilet.

Karnety Radio Azja (wstęp na wszystkie koncerty Festiwalu) dostępne w sprzedaży w cenie 160 zł.

-->