Zmarł Milos Forman. Reżyser „Lotu nad kukułczym gniazdem”, „Hair” i „Amadeusza” miał 86 lat

źródło: Wikimedia

 

O śmierci reżysera poinformowała jego żona, Martina. Milos Forman zmarł w piątek w otoczeniu rodziny i przyjaciół. „Odszedł spokojnie” – piszą czeskie media. Miał 86 lat.

Milos Forman był czołowym przedstawicielem czechosłowackiej nowej fali. Od 1968 roku mieszkał w Stanach Zjednoczonych. To właśnie tam nakręcił swoje największe i docenione na całym świecie dzieła.

W 1975 roku zekranizował powieść Kena Keseya „Lot nad kukułczym gniazdem”. Film nagrodzony został najbardziej prestiżowymi Oscarami (za film, reżyserię, scenariusz oraz dla pierwszoplanowej aktorki i aktora). W historii kinematografii zapisały się także jego hipisowski musical „Hair”, opowiadający o życiu i twórczości Mozarta „Amadeusz” (Oscar i Złoty Glob za reżyserię), a także biografia Larry Flynta, założyciela Hustlera czy komediodramat „Człowiek z księżyca” z Jimem Carrey, wcielającym się w kontrowersyjnego komika Andy Kaufmana. W 2006 roku Forman nakręcił swój ostatni film, „Duchy Goi”- fabularyzowaną biografię hiszpańskiego malarza.

W 2009 r. czeski reżyser Milos Smidmajer nakręcił film dokumentalny, poświęcony Formanowi pt. „Milos Forman: co cię nie zabije”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *