„Zimna wojna” polskim kandydatem do Oscara. Pawlikowski powalczy o drugą statuetkę?

Fot. Łukasz Bąk

Trudno o lepszą decyzję w ramach reprezentowania polskiej kinematografii na świecie. Jak można przeczytać na stronie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej: „komisja Oscarowa pod przewodnictwem zdobywcy Oscara Jana A.P. Kaczmarka jednogłośnie wybrała film „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego na polskiego kandydata do Oscara w kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny”.

Komisja Oscarowa w składzie: Jan A.P. Kaczmarek, Radosław Śmigulski, Stefan Laudyn, Barbara Hollender, Dorota Kobiela, Maria Sadowska, Anna Wydra, Michał Oleszczyk, Urszula Śniegowska, Mateusz Werner, Anna Ferens, Małgorzata Szczepkowska-Kalemba i Ernest Bryll. Fot. Marcin Kułakowski, PISF

To kolejny międzynarodowy sukces polskiego filmu. Podczas tegorocznego festiwalu w Cannes, reżyser obrazu, Paweł Pawlikowski otrzymał Złotą Palmę w kategorii „najlepszy reżyser”. To wyróżnienie spowodowało, że „Zimną wojną” zainteresowali się dystrybutorzy na całym świecie. Już teraz jest wyświetlana w kilkunastu krajach, a prawa do niej kupiło 40 krajów. W grudniu trafi do kin w USA. Mówi się, że ma spore szanse na otrzymanie nie tylko Oscara, ale także Złotego Globa. W lutym 2015 roku Paweł Pawlikowski odebrał nagrodę Akademii za film „Ida” w kategorii  najlepszy film nieanglojęzyczny.

W ostatni weekend film został uznany najlepszym polskim filmem pokazywanym w tegorocznym Konkursie Głównym podczas 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Nagrodę Złote Lwy otrzymali reżyser Paweł Pawlikowski oraz producentki filmu Ewa Puszczyńska i Tanya Seghatchian.

Akcja „Zimnej Wojny” rozgrywa się w latach 50. i 60. ubiegłego wieku na terenie stalinowskiej Polski, a także w Jugosławii, Berlinie i Paryżu. Bohaterami są Zula, młoda solistka zespołu ludowego i akompaniator Wiktor, którzy planują wspólną ucieczkę na Zachód. W filmie grają Joanna Kulig i Tomasz Kot, a także Agata Kulesza, Borys Szyc, Adam Woronowicz, Adam Ferency i Adam Szyszkowski.

Dodaj komentarz