Zbiórka na antologię „30 lat polskiej sceny techno”

książka o polskim techno

Przy wsparciu społeczności Krytyka Polityczna wydaje pierwszą antologię sceny techno i muzyki elektronicznej w Polsce. To unikatowa pozycja dokumentująca trzy dekady rozwoju kultury, która w weekendy zapełnia kluby w całym kraju.

„30 lat polskiej sceny techno” zbiórka

Zbiórkę na jej wydanie prowadzona jest na portalu Wspieram.to, potrzeba 30 tysięcy złotych na dokończenie redakcji i druk.

Do napisania tekstów zaproszono ponad 70 artystów, wydawców oraz prowadzących kluby i festiwale. Redakcji książki podjęli się Radosław Tereszczuk, Łukasz Krajewski i Artur Wojtczak, związani ze sceną od lat. Wydawcy sięgną też po prywatne archiwa w poszukiwaniu niepublikowanych do tej pory fotografii.

„30 lat polskiej sceny techno”

„30 lat polskiej sceny techno” to ponad 700 stron okraszone zdjęciami opowieści osób współtworzących scenę techno dawniej i dziś, które opowiadają, jak muzyka i imprezy zmieniły ich życie, a także samą Polskę. Każdy, kto choć raz uległ hipnotyzującej sile rave’u, znajdzie tu coś dla siebie. To właśnie rave wziął zresztą za swoje credo PLUR: Peace, Love, Unity, Respect (Pokój, Miłość, Jedność, Szacunek). Choć klimat polityczny panujący w Polsce bywał ponury, w klubach mogliśmy uczyć się, co w praktyce znaczą wspólnota i ideały równości. I żeby nie przesadzać z dragami.

Antologia łączy perspektywę historyczną – daty, miejsca, imiona i biografie – z indywidualnym doświadczeniem zaproszonych na napisania tekstów autorów. Obejmuje szerokie spektrum gatunków mniej i bardziej tanecznej muzyki elektronicznej – techno, trance, rave, dubstep, hardtek, house, drum’n’bass i tak dalej. Kompleksowo prezentuje narodziny i rozwój sceny w Polsce od 1989 roku aż do dzisiaj. Uwzględnia muzykę i clubbing w Warszawie, Gdańsku i Łodzi oraz tylko z pozoru mniejszych ośrodkach, jak Płock czy Szczecin, opowiada o imprezach na plażach i w leśnych ostępach.

„30 lat polskiej sceny techno” autorzy

Książkę wydajemy w oficynie Krytyki Politycznej, chcemy, by była dostępna na rynku jesienią 2020. Ze względu na dużą objętość całe wydanie jest poniżej granicy opłacalności. Dlatego zorganizowaliśmy zbiórkę crowdfundingową, oferując zakup książki
w przedsprzedaży, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że wysiłek nie poszedł na marne. Tu prowadzona jest zbiórka na wydanie książki o polskim Techno.

Obok zbiórki, w której nagrodami są bilety, karnety na imprezy i festiwale, 20 marca wydawcy organizują CHARITY RAVE na wydanie książki w warszawskim klubie 999. W całości polski line-up z kilkoma dawno niewidzianymi na naszych parkietach nazwiskami zagra na dwóch poziomach klubu, a cały dochód z bramek będzie przeznaczony na wydanie książki. Więcej info na stronie wydarzenia: CHARITY RAVE FACEBOOK.

Redaktorami antologii „30 lat polskiej sceny techno” są:

Radosław Tereszczuk, rocznik ’79, z Ursynowa, obecnie Śródmieście. Poeta, muzyk, teoretyk i pionier sztuki opartej o technologie. Szara eminencja warszawskich parkietów. Od połowy lat 90 przetańczył niemal każdą imprezę w mieście. Pierwszy koncert zagrał w 1996. Wynalazca, ekspert i konsultant w obszarach takich jak informatyka, telekomunikacja, statystyka, uczenie maszynowe, genetyka i fizyka. Po godzinach rozwija projekt badawczy nowej klasy języków programowania opartej na autorskich odkryciach z zakresu matematyki grafów.

Łukasz Krajewski (ur. 1989 w Białymstoku), ukończył filozofię i kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Wywiady, tłumaczenia i teksty krytyczne publikował na łamach Glissanda, Elewatora, Wakatu i Kukbuka. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Artur Wojtczak, niestrudzony ambasador kultury klubowej w Polsce, dziennikarz-freelancer związany m.in. z magazynami; Muno, Electronic Beats Polska (redaktor prowadzący), Laif, Noizz. Prowadzi autorskie felietony o nowościach z polskiej sceny klubowej: House-Nation Poland oraz Clubland Polska. Publikuje również zagranicą – m.in. dla Mixmag UK, Pulse Radio i Only Techno. Członek Akademii Fonograficznej przyznającej nagrodę Fryderyk. Rzecznik prasowy i Communications Director Instytut Festivalu.

-->