Jak sobie zarezerwujesz, tak się wyśpisz

Pamiętam, jak dawno temu na Hip-Hop Kempie moi bardziej konserwatywni koledzy podśmiechiwali się ze mnie, że już nie jestem prawdziwym „kempowiczem”, bo śpię w hotelu. Kilka godzin później stali jednak w kolejce pod moimi drzwiami, żeby zostawić swoje przemoknięte ciuchy do wyschnięcia i skorzystać z toalety w ludzkich warunkach. Bo hotel na festiwal to opcja najlepsza, którą przy sprzyjających okolicznościach można ogarnąć w cenie niewiele wyższej niż pole namiotowe. Tym, którzy to rozumieją i są skłonni planować wyjazdy na festiwale z wyprzedzeniem, z pomocą przychodzi AccorHotels – sieć ponad pięciu tysięcy hoteli na całym świecie, do której należą hotele marek Sofitel, Pullman, MGallery, Novotel, Mercure, ibis, ibis Styles i ibis Budget. Wśród nich znajdują się zarówno budżetowe hotele, w których pokój można wynająć już za 39 PLN, jak i bardziej luksusowe opcje dla podróżników z zasobniejszym portfelem. Wszystkie można zarezerwować na stronie www.accorhotels.com lub w bezpłatnej aplikacji AccorHotels na iOS i Androida. I choć część festiwali, o których piszemy, nie ogłosiła jeszcze pełnego line-upu, warto już teraz zacząć planować swoje festiwalowe wypady. Planowanie zawczasu ma same zalety, bo bilety są tańsze, a miejsca noclegowe jeszcze wolne.

Orange Warsaw. 2-3.06.17, Warszawa


W przeważającej części wybetonowany lub zalany asfaltem stołeczny grunt nie jest szczególnie przyjazny dla festiwali. Co rusz któryś znika albo zmienia formułę w poszukiwaniu swojej niszy. Odbywający się nieprzerwanie od 2008 r. Orange Warsaw Festival nie ma tego problemu – organizatorów nie interesują bowiem żadne nisze. zapraszając artystów, sięgają na szczyty list przebojów, rankingów sprzedaży i liczby wyświetleń w serwisach streamingowych. Jednocześnie jak mało kto potrafią zachować balans pomiędzy popularnością a jakością, chwytliwością a ciekawością, nostalgią a progresją. Przykładem może być jeden z ogłoszonych headlinerów tegorocznej edycji – francuski duet Justice. Kiedy wielu myślało, że największą sławę mają już za sobą, wrócili w zeszłym roku krążkiem „WOMAN”, by zbudować bardzo stylowy, jednocześnie taneczny i refleksyjny pomost między przeszłością a teraźniejszością. Poza nimi Warszawę w tym roku odwiedzą m.in. Imagine Dragons, Kodaline, Years & Years, Kings of Leon czy Martin Garrix. A jako że całość odbędzie się na zielonym Torze Służewieckim, to mamy okazję, żeby choć na chwilę oderwać się od zalanej asfaltem warszawskiej codzienności.

AccorHotels w Warszawie ma aż 12 hoteli – od flagowego Sofitel Warszawa Victoria po sześć hoteli klasy ekonomicznej ibis i ibis Budget. Miejsca powinno wystarczyć, ale chętnych nie brakuje, więc warto pokusić się o wcześniejszą rezerwację.

Open’er. 28.06-01.07.17, Gdynia

Co roku już pierwsze ogłoszenia festiwalowe budzą entuzjazm we wszystkich zakątkach dźwiękowego świata – od sceny rockowej, przez środowisko hiphopowe, aż po elektroniczną niszę. Tym razem znowu każdy znajdzie na gdyńskim lotnisku coś dla siebie – autorka jednej z najciekawszych płyt ubiegłego roku, soulowa diva Solange będzie dzielić główną scenę z luminarzami rockowej alternatywy pokroju Radiohead czy rap-core’owymi rewolucjonistami z dream-teamu Prophets of Rage, który łączy siły Rage Against the Machine, Public enemy i Cypress Hill. Moderat odprawi swoje melancholijnie taneczne widowisko, ojciec chrzestny „nowego r&B”, The Weeknd, po raz pierwszy zaprezentuje się polskiej publiczności, a Taco Hemingway wybuduje na deskach open’erowej estrady swój wyimaginowany hotel „Marmur”. Gatunki, stylistyki i autorskie wizje tego, czym muzyka była, jest lub dopiero się stanie, będą się zmieniać jak w kalejdoskopie.

Najbliżej terenu festiwalu znajduje się hotel Mercure Gdynia Centrum. Warto też rozważyć rezerwację w znanym Sofitel Grand Sopot z widokiem na morze i prywatną plażą albo nagrodzonym za nowoczesny dizajn i ekologiczne rozwiązania hotelu ibis Gdańsk Stare Miasto.

T-mobile Nowe Horyzonty. 3-13.08.17, Wrocław

Od lat zadomowiona na Dolnym Śląsku dziesięciodniowa feta to więcej niż typowy festiwal filmowy. Święto kina niezależnego wystawia organizmy swoich bywalców na nie lada sprawdzian. Bo kiedy większość wydarzeń stricte muzycznych trwa kilka dni i zaczyna się zazwyczaj popołudniami, to wrocławskie Kino Nowe Horyzonty czynne jest od 9.30 rano do późnych godzin nocnych. A przecież trzeba wstać wcześniej, żeby zarezerwować kolejne seanse i położyć się nieco później, by obgadać dopiero co obejrzane filmy. Spośród ogłoszonych do tej pory wydarzeń szczególną uwagę warto zwrócić na retrospektywę zmarłego w zeszłym roku mistrza francuskiej Nowej Fali – Jacques’a rivette’a, w ramach której pokazany zostanie m.in. jego radykalny eksperyment formalny „Out 1” trwający blisko 13 godzin (!). Oprócz tego zobaczymy przegląd nowego kina izraelskiego, jedną z najciekawszych kinematogra i – „żywą, dynamicznie się rozwijającą, zaskakującą świeżością rozwiązań fabularnych oraz gorąco zaangażowaną i nieustająco konfrontującą się z otaczającym światem”. Gadać znów będzie o czym, spać nie będzie czasu, a odpocząć uda się dopiero podczas któregoś kolejnego festiwalu muzycznego.

AccorHotels we Wrocławiu to osiem hoteli, spośród których wybrać można dizajnerskie wnętrza nowego Novotel & ibis Wrocław Centrum albo budżetową opcję dwóch wrocławskich hoteli ibis Budget.

Sziget. 9-16.08.17, Budapeszt

„Wyspą wolności” mianuje się od jakiegoś czasu jeden z największych festiwali w europie Środkowo-Wschodniej, który już po raz 25. odbędzie się w jednym z budapesztańskim parków. Gdzie tu jednak miejsce na wolność, skoro line-up Szigetu pęka w szwach, a zobaczenie wszystkich koncertów, na które ma się ochotę, wymaga nie lada zdolności logistyczno-ekwilibrystycznych. Kasabian, Major Lazer, PJ Harvey, alt-J, Interpol, Billy Talent, Jamie Cullum, Charli XCX, The Kills, George ezra, Metronomy, Steve Aoki, White Lies, Mando Diao, Bad religion, DJ Shadow, Mac DeMarco, Danny Brown, Crystal Fighters, Vince Staples, Fritz Kalkbrenner, Andy C czy GusGus – to tylko niektóre z nazw, nazwisk i ksywek widniejących na plakatach wydarzenia. Na szczęście wolność rozumiana jest na Szigecie dużo bardziej dosłownie – człowiek szybko godzi się z tym, że wszystkiego nie da rady zobaczyć. Albo i nie chce – bo można się wykąpać w rzece, z kimś pogadać, a potem zakręcić się na karuzeli i z nowo poznaną załogą wybrać się na występ zupełnie nieznanego węgierskiego zespołu, który być może okaże się najlepszym, jaki widzieliśmy. równie dobrze festiwalowy gigant mógłby mianować się „wyspą wyborów”.

AccorHotels w stolicy Węgier dysponuje aż 14 hotelami, w tym dizajnerskimi ibis Styles. Odwiedzając Sziget, warto też rozważyć pobyt dłuższy o kilka dni, żeby zobaczyć coś więcej niż tylko festiwalową wyspę.

Unsound. 8-15.10.17, Kraków

Odbywający się dziś w wielu miejscach na świecie, lecz wciąż zadomowiony w Krakowie festiwal dźwięków progresywnych i niesztampowych odbędzie się dopiero jesienią, więc nie zdążył jeszcze ogłosić żadnego z zaproszonych artystów. zdjęcie widniejące na stronie wydarzenia pozwala jednak przypuszczać, że zeszłoroczny motyw dyslokacji będzie kontynuowany, a festiwal pojawi się na łonie natury. Nawet jeśli mylimy się w swoich prognozach i myślą przewodnią tegorocznego wydarzenia będzie inne zagadnienie, to jedno jest pewne – nigdzie indziej w przeciągu tygodnia nie usłyszycie tak wielu świeżych, intrygujących i bezkompromisowych dźwięków.

AccorHotels w Krakowie to siedem hoteli, w tym najnowszy, urządzony po królewsku Mercure Kraków Stare Miasto.