Zamykają Państwomiasto. Jeden z ulubionych lokali warszawiaków kończy działalność

źródło: fb/panstwomiasto

Działające od 6 lat na ulicy Andersa na warszawskim Muranowie Państwomiasto było nie tylko klubokawiarnią, ale także miejscem spotkań, w którym organizowane były liczne wydarzenia czy panele dyskusyjne. Za całą inicjatywą stało stowarzyszenie „Projekt: Polska”. Teraz jednak muszą zamknąć lokal – preferencyjny czynsz, ustalony z miastem w ramach miejskiego programu „Lokal na kulturę” znacznie skoczył w górę. Według Wiktora Jędrzejewskiego ze stowarzyszenia, stawka wzrosła o prawie 5 tys. złotych.

Twórcy znanego z charakterystycznych neonów miejsca wyliczają, że przez cały czas jego istnienia przy Andersa 29 odbyło się ponad tysiąc bezpłatnych i otwartych dla publiczności wydarzeń, w których wzięło udział 100 organizacji pozarządowych, a z otwartego dla każdego pokoju spotkań skorzystało 15 tys. osób. To wszystko na górze, w przestrzeni konferencyjno-biurowej. Na dole natomiast tętniła życiem kawiarnio-knajpa, gdzie można było spokojnie zjeść, wypić kawę i popracować, a wieczorem posiedzieć ze znajomymi. 

To, że lokal fizycznie się zamyka nie oznacza, że znika stowarzyszenie. Po odbywających się w weekend 11 sierpnia w Państwomiasto 6. miejskich urodzinach Andersa, przenoszą się do domku fińskiego na Jazdowie. Tam jednak nie zjemy ani nie wypijemy, ale będzie można wpaść na warsztaty czy niewielkie spotkania. Oby to rozwiązanie było czasowe – trzymamy kciuki, aby Państwomiasto znów pojawiło się na miejskiej mapie. Najlepiej znów na Muranowie. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *