Z koszykiem wśród komiksów – lipcowe premiery

Poastapo, kryminał noir i erotyk, czyli idealna mikstura na upalne lato!

Łasuch” Jeffa Lemire’a przywołuje na myśl „Drogę” Cormaca McCarthy’ego. Po katastrofie, która zabiła większość ludzkości, rodzą się istoty będące hybrydą człowieka i zwierzęcia. Ludzie oczywiście na nie polują. Głównym bohaterem jest nastolatek z jelenimi rogami, którego ratuje tajemniczy włóczęga. To on będzie go prowadzić do Ostoi, gdzie nie ma polowań na odmieńców… Lemire jest specjalistą od obyczajowych dramatów, potrafi się też bawić gatunkiem. Chętnie sprawdzę, czy komiks to naiwna przypowiastka o tolerancji, czy inicjacyjna ucieczka do raju?

Dla zorientowanych w komiksie w zasadzie wystarczą te trzy nazwiska, żeby przekonać do zakupu „Zaćmienia”. Scenarzystą komiksu jest Ed Brubaker, rysownikiem Sean Philips, a kolorystką Elizabeth Breitweiser. Śmiało można założyć, że intryga będzie rozpisana z rozmachem i konsekwentnie, a warstwa graficzna mroczna i ekspresyjna. Jeśli dodać do tego, że akcja komiksu dzieje się pod koniec lat 40. XX wieku w Hollywood, jest trup aktorki i producent, który zrobi wszystko, żeby nakręcić film, to dostajemy zapowiedź ciekawego kryminału noir. Dlatego „Zaćmienie” biorę w ciemno.

Istota” zapowiada się na feministyczny erotyk. Komiks jest antologią napisaną przez kobiety i z kobiecej perspektywy mówiącej o seksie. Rysowniczkami też są wyłącznie kobiety. Czego więc może szukać w niej taki facet, jak ja? Cycków? Choć pewnie je znajdę, to nie o nie tym razem chodzi. Ciekawi mnie przede wszystkim, jakie historie w komiksie wydanym w 2018 roku opowiedzą scenarzystki Aleksandra Hirszfeld i Agata Nowicka? Co jest dla nich ważne? Co jest tabu? Czy jeszcze jakieś granice do przekroczenia? Równie interesujące będzie sprawdzić, jak komiks wypadnie od strony graficznej. W końcu pewnie będą cycki…

Dodaj komentarz