Z koszykiem wśród komiksów – lipcowe premiery!

Horror i dwie różne gatunkowo obyczajówki – sprawdźcie, co komiksowego jest godne uwagi w lipcu!

„Gideon Falls” dostało tegorocznego Eisnera (komiksowy odpowiednik  Oskarów) dla najlepszej nowej serii. Scenarzystą cyklu jest osławiony Jeff  Lemire („Czarny młot”, „Royal  City”), za rysunki odpowiada operujący niesztampową kreską Andrea Sorrentino (w Polsce znany przede wszystkim dzięki serii „Staruszek Logan”), a kolorystą jest ceniony Dave Stewart. Przykładowe plansze wyglądają fajnie: nieco brudne rysunki, wytłumione kolory. Sam komiks ma być horrorem o istocie zła. Jego głównymi bohaterami są ksiądz po przejściach i miejscowy dziwak. Mnie to wystarczy, żeby sprawdzić pierwszy tom zatytułowany „Czarna stodoła”.  

„Fale” to oparta na faktach powieść graficzna AJ Dungo o surfingu, miłości i chorobie. Fabuła została poprowadzona dwutorowo. Jednym wątkiem jest miłość do surferki, drugim historia surfingu. Przykładowe plansze zachwycają monochromatyczną kolorystyką dopasowaną do fabuły i nieśpieszną narracją wizualną. Jeśli historia choć w połowie wypadnie tak dobrze jak warstwa graficzna, to „Fale” będą strzałem w dziesiątkę. 

Jessica Jones była trzecioligową superbohaterką, ale postanowiła wrócić do normalnego życia i została prywatną detektyw. Jej przygody pisane przez słynnego Briana Michaela Bendisa (z rysunkami Michaela Gaydosa i kolorami Matta Hollingswortha) to sensacyjna obyczajówka z elementami realizmu magicznego, jakim przecież są superbohaterowie. Scenarzysta stawia i na akcję, i na relacje międzyludzkie. Tytułowej bohaterce rozwiązywanie problemów innych idzie jej lepiej niż własnych, ale w pracy też nie ma łatwo, bo dawne życie powraca pod różnymi postaciami. Bendig umiejętnie wywarzył elementy sensacyjne i obyczajowe, a szczypta superbohaterszczyzny zaostrza jedynie danie, podkręcając stawkę. „Sekrety Marii Hill” są drugą odsłoną przygód twardej detektyw, ale ich lektura nie powinna zbyt dużo stracić bez znajomości pierwszej, dość zamkniętej fabularnie części (którą jednak warto nadrobić, bo jest fajna).

 

Tekst: Łukasz Chmielewski

Gideon Falls. Czarna stodoła
Jeff Lemire, rys. Andrea Sorrentino, kol. Dave Stewart
Mucha Comics 2019

Jessica Jones. Sekrety Marii Hill
Brian Michael Bendig, rys. Michael Gaydos, kol. Matt Hollingsworth
Mucha Comics 2019

Fale
AJ Dungo
Marginesy 2019

-->