Z koszykiem wśród komiksów – czerwcowe premiery!

Humor w różnych konwencjach i dla każdego – sprawdźcie, co komiksowego jest godne uwagi w czerwcu!

Anarchizujące Bractwo Dada, które walczy z rzeczywistością absurdem, scenariusz pisany bez akceptacji The Comics Code Authority (CCA), czyli autocenzury branży komiksowej w USA, eksperymenty formalne i mrowie postaci, które wywołują odruch łapania sięga głowę, pastiszowo-trybutowa fabuła. To w dużym skrócie „Doom Patrol” według Granta Morrisona, jednego z najgłośniejszych scenarzystów komiksowych ostatnich dekad. Szkot wziął na warsztat postacie z lat 60. XX wieku, ale przemeblował ich świat radykalnie i nie bał się przekraczać żadnych granic (komiks pozwano za naruszenie praw autorskich). Wskrzeszona seria ma status kultowej, doczekała się serialowej wersji. Jeśli macie dosyć superbohaterszczyzny, to może być dobra odtrutka. Trzeba sprawdzić, czy faktycznie tak jest, bo komiks ma już swoje lata.        

Guy Delisle ceniony jest przede wszystkim autor jako dzienników podróżnych. Jego zapiski z Jerozolimy, Pjongjang i Birmy są arcydziełami gatunku. Kanadyjczyk jest także ojcem, który potrafi bardzo celnie i otwarcie mówić o rodzicielstwie. Nie brakuje mu też humoru. „Vademecum złego ojca” dostałem w prezencie po angielsku, kiedy pierwszy raz zostałem ojcem. To była nie tylko zabawna lektura, ale i taka, która wybrzmiewa długo po odłożeniu komiksu na półkę. Koniecznie sprawdzę polską wersję, zwłaszcza że Delisle dopisywał z czasem kolejne części, a ja mam rodzicielskiego doświadczenie,  którego wó1)czas mi  brakowało. Pozycja nie tylko dla  rodziców.

Iznogud jest nie tylko podłym wezyrem, który chce zostać kalifem, ale jego spiski obracają się zawsze przeciwko niemu samemu. To także jedna z klasycznych już humorystycznych serii komiksowych. Postać zadebiutowała w 1966 roku. Seria jest cały czas kontynuowana, ukazało się w sumie 30 albumów. Do dziś pamiętam, że historia „Wakacje kalifa”, którą można było przeczytać w magazynie „Świat Komiksu” w 1998 roku, zrobiła na mnie tak piorunujące wrażenie, że uznałem, że jest lepsza od Asteriksa (scenarzystą obu jest Rene Gościnny). Dla mnie to będzie sentymentalna podróż w przeszłość, która może zburzyć pomniki mojego dzieciństwa. A dla was czym będzie? Bo musicie sprawdzić Iznoguda!          

 

Tekst: Łukasz Chmielewski

Przygody wielkiego wezyra Iznoguda. Tom 1
sc. Rene Gościnny, rys. Jean Tabary
Egmont 2019

Doom Patrol. Tom 1
sc. Grant Morrison, rys. Richard Case, Dougie Braithwaite, John Nyberg
Egmont 2019

Vademecum złego ojca. Tom 1
Guy Delisle
Kultura Gniewu 2019

-->