Wystawa “she dances on Jackson” Vanessy Winship

Vanessa Winship

“Jest coś ujmująco pięknego, a jednocześnie głęboko niepokojącego w Stanach Zjednoczonych i dążeniu do amerykańskiego snu.” Vanessa Winship

Fotografie światowej sławy artystki, Vanessy Winship po raz pierwszy pojawią się w Polsce! Otwarcie wystawy “she dances on Jackson” z udziałem fotografki odbędzie się w GaleriI JEDNOSTKA (ul. Andersa 13) 21. listopada o godz. 18.00. Wystawa potrwa do 31. stycznia przyszłego roku w ramach 10. edycji projektu Wszyscy Jesteśmy Fotografami.

Artystka tak pisze o projekcie „she dances on Jackson” – „(…) Stany Zjednoczone są jak sławna osoba, którą – jak się nam wydaje – znamy i dlatego traktujemy ją z niejaką poufałością. Dla mnie ta bliskość wynikała z kontaktu z kinem, fotografią, muzyką, literaturą i popkulturą. Odbyłam kilka „pielgrzymek” śladami innych fotografów, którzy podróżowali tam przede mną. Byli oni moimi nieformalnymi nauczycielami. Przybywałam na miejsce, mając przy sobie garść informacji z drugiej ręki i wewnętrzny barometr, który podpowiadał mi „gdzie” i „kto”. Potem starałam się odnaleźć sposób na zrozumienie miejsca i opowiedzenia o nim czegoś, o czym – jak się okazywało – nic nie widziałam. (…) Ten cykl to – tak jak te delikatne, ledwie słyszalne kręgi na wodzie – moja notatka z tamtego okresu.

Vanessa Winship

Dla brytyjskiej artystki fotografia to proces czytania i pisania, droga do zrozumienia. Jej twórczość bada delikatną naturę społeczeństwa, krajobraz oraz dziedzictwo zbiorowej i indywidualnej historii.

Studiowała film, fotografię i wideo na Politechnice w Londynie, mieszkała i pracowała przez kilka lat w Turcji i okolicach, a także w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. W 2011 roku była pierwszą kobietą, która wygrała nagrodę Fundacji Henri Cartier-Bressona, jest też laureatką wielu innych wyróżnień. Jej prace były wystawiane zarówno w kraju, jak i za granicą. W 2014 roku miała swoją pierwszą dużą wystawę retrospektywną w Foundacion Mapfre w Madrycie w Hiszpanii, a latem tego roku w Londynie w Barbican Art Gallery.
Jest autorką kilku monograficznych książek fotograficznych.

Na wystawę WSTĘP WOLNY!

Autorki i koordynatorki projektu: Monika Szewczyk-Wittek i Katarzyna Sagatowska
Organizatorzy: WSZYSCY JESTEŚMY FOTOGRAFAMI, Fundacja Powiększenie, Fundacja JEDNOSTKA
Partnerzy wystawy: Fujifilm, E. Wedel
Partner wernisażu: Catering Hotel Bellotto
Mecenas galerii: aboutsourcing
Patronat medialny: Artinfo.pl, CoJestGrane24, Digital Camera Polska, Fotopolis.pl, NOTES.NA.6.TYGODNI, Radio TOK FM, warszawawarsaw.com

Więcej informacji szukajcie na www.wszyscyjestesmyfotografami.pl oraz www.jednostka.com

Vanessa Winship